0.3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Tarım

Borçlu çiftçinin bağ, bahçe, tarlası satılık

Ziraat Bankası’nın internet sitesindeki ilanlarda tam 874 adet satılık tarla, bağ ve bahçe bulunuyor. Çiftçiler borçlarını ödeyemedikçe, geçim kaynağı olan tarlalar Ziraat Bankası’nın eline geçiyor. İlanlarda 1 milyon liralık bahçeler de var, 15 bin liralık buğday tarlaları da.

Çiftçi-Sen: “Kırsal mahalle olmamız yetmez, köylerimizi tüm haklarıyla geri istiyoruz!”

Mahalleye dönüşen köy ve beldelerle ilgili, 16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun” ile “başvuru yapmak şartı ile” köy statüsüne dönüş yapılabileceği gelişmeleri üzerine Çiftçi-Sen’den açıklama geldi.

Sözleşmeli tarım için 12 maddelik öneri

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, sözleşmeli tarımı daha cazip hale getirmek ve teşvik etmek amacıyla 12 maddelik öneri listesi hazırladı.

“Kooperatifçiliğe çok daha önem vererek, parlatmamız gerekiyor”

Pandemi sürecinin dayanışmayı esas alan ekonomik faaliyetlerin önemini gösterdiğini söyleyen İNGEV Başkanı Vural Çakır, “Kamu mevzuatını ve yapılanmasını sadeleşme ve odaklanma doğrultusunda geliştirmeliyiz. Ayrıca, kendileri dayanışma ekonomisinin bir parçası olan kooperatifler de kendi aralarındaki iş birliklerini güçlendirmeli.” şeklinde konuştu.

Akcan: “1 hektar arazi için sektörümüzü mağdur etmeyin!”

Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, ülkenin en gelişmiş ve son teknolojiyle donatılmış tek laboratuvarına sahip olan İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğünün bulunduğu arazinin bir vakfa devredildiği ve Müdürlüğün burayı acil olarak boşaltması istenmesine tepki gösterdi.

Bloomberg: Cargill küresel şeker ticaretinden çekiliyor

ABD'li Cargill küresel şeker ticareti işinden çıkmak için görüşmeler yürütürken gıda işleme ve et işine odaklanmayı planladığını açıkladı.

Gökçel: “Çiftçiler yok olurken tarım kredi kooperatifleri üstüne bir de haciz darbesi vuruyor.”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türk tarımının AK Parti döneminde en karanlık günlerini yaşadığını savundu.

TMO ithalata devam ediyor

Dün gerçekleştirdiği ihale ile yurt dışından 130 bin ton yemlik arpa ve 155 bin ton yemlik mısır satın alan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yaklaşık 400 bin ton ekmeklik buğday ithalatı için de uluslararası ihale açtı.

Gıda maddelerindeki küf kaynaklı gizli tehlikeler: Mikotoksinler

Aflatoksin ve Okratoksin başta olmak üzere mikotoksinlerin tekrardan kapsamlı olarak ele alınması ve ülkemizin bu konudaki politikalarını gözden geçirmesi gerekmektedir.

Pakdemirli: “Ülkede futboldan sonra en çok tarım konuşuluyor”

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından çevrim içi düzenlenen Türkiye'de Tarım Öğretiminin 175. Yıl Dönümü Kutlama Programında konuşan Bakan Pakdemirli, ülkede futboldan sonra en çok tarım, tarımdan sonra da eğitimin konuşulduğunu vurgulayarak; “İtiraf etmeliyim ki ben, makul olduğu müddetçe, konuşanları da haklı buluyorum. Zira iki hayati şey vardır; karnın doyması, aklın doyması. İşte tam da bu noktada karşımıza tarım eğitimi çıkıyor" diye konuştu.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -