6.8 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021

Kooperatifçilik

İMBATKOOP Başkanı Erdem Ak: “Kooperatifler kötü gün dostudur.”

İzmir-Karşıyaka’daki yeni satış merkezine taşınan S.S. İmbat Üretim ve Tüketim Kooperatifi (İMBATKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ak, toplumun kendi sorunlarına kendi çözümlerini, bir ‘taban örgütlenmesi’ olan kooperatifler yoluyla bulabileceğini belirtti.

Ankara Kent Konseyi tarım gündemiyle toplandı

Toplantıda, Ankara’nın genel bir tarım haritası ve tarımsal kalkınma planı olması konusunda Ankara Kent Konseyi ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin inisiyatif alması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı.

“Kooperatifçiliğe çok daha önem vererek, parlatmamız gerekiyor”

Pandemi sürecinin dayanışmayı esas alan ekonomik faaliyetlerin önemini gösterdiğini söyleyen İNGEV Başkanı Vural Çakır, “Kamu mevzuatını ve yapılanmasını sadeleşme ve odaklanma doğrultusunda geliştirmeliyiz. Ayrıca, kendileri dayanışma ekonomisinin bir parçası olan kooperatifler de kendi aralarındaki iş birliklerini güçlendirmeli.” şeklinde konuştu.

Tunç Soyer EGD üyelerine yerel kalkınmayı anlattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘Yerel Kalkınma Modeli’ başlıklı online etkinlikte Ekonomi Gazetecileri Derneği üyeleri ile buluştu. Yerel kalkınma ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlatan Soyer, karakılçık buğdayı ve mandalina ile ilgili yaptıkları çalışmaları da anlattı.

Sürdürülebilir tarım ve gıda birbirine bağlıdır

Sürdürülebilir tarım ve gıda birbirine bağlıdır. Ancak ortaya çıkan gıda atıkları sürdürülebilirlik ilkesine aykırıdır.

“Hiç kimse üreticiyi pahalı üretiyor diye suçlayıp ithalattan medet ummaya kalkmasın”

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk: “ Halin, yolun, marketin, tezgâhın hatasını tarladaki üreticiyi döverek düzeltemez, aracıları, komisyoncuları, spekülatörleri çiftçiyi cezalandırarak terbiye edemezsiniz. Çözüm öyle uzakta falan da aranmasın. Çözüm, üretici ile tüketici arasındaki mesafeyi kısaltmakta, aktörleri azaltmakta. Hiç kimse üreticiyi pahalı üretiyor diye suçlayıp ithalattan medet ummaya kalkmasın, rakamlar ortada fiyatları şişiren tarladan sonraki süreçte.”

İMBATKOOP: “Üretici ve Tüketici Aynı Gemide”

Kuruluşunu Ocak ayı içinde tamamlayan ve bugünlerde ilk satış mağazasını İzmir - Manavkuyu Mahallesi’nde ortaklarının ve tüketicilerin hizmetine sunmaya hazırlanan S.S. İmbat Üretim ve Tüketim Kooperatifi (İMBATKOOP) Yönetim Kurulu tarafından yazılı bir basın açıklaması yapılarak, “Üretici ve tüketici aynı gemidedir” denildi.

İMBATKOOP, üretici ile tüketici arasındaki mesafeyi kısaltacak

İzmir merkezli İMBATKOOP, kooperatif ve birlik gibi üretici/yetiştirici örgütlerinin gıda ürünlerini aracısız ve uygun koşullarda tüketiciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Kısa bir süre içerisinde İzmir-Manavkuyu’da ilk satış yerini açacak olan kooperatif, önümüzdeki dönemde İzmir genelinde satış yeri sayısını arttırmayı planlıyor.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni şehrinizde gerçekleştirmek ister misiniz?

Kasım ayı içerisinde İstanbul’da gerçekleşen ve yoğun ilgi gören Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni (SYFF) şehirlerinde gerçekleştirmek isteyenler için Aralık ayında başvurular açılıyor.

İklim değişikliği tarım sektörünü nasıl etkileyecek?

Bu yıl ikincisi düzenlenen Tarım Gıda ve Beslenme Politikaları Zirvesi’nin ilk gününde iklim değişikliğinin dünyada ve ülkemizde su kaynakları ve tarım üzerine etkisi, alternatif enerji kaynakları, tarımda ileri teknoloji kullanımı, gıda atıkları ve israfın önlenmesi ve çiftçi refahının artırılması konuları konuşuldu.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Kestane kanseriyle mücadelede başarı

Kestane kanseriyle mücadelede başarı
- Advertisement -spot_img