Ulusal Süt Konseyi 1 Şubat 2018’den geçerli olmak üzere çiğ süt tavsiye fiyatını 1 lira 53 kuruş olarak belirledi.

Ulusal Süt Konseyi, bugün gerçekleştirdiği toplantıda 1 Şubat-30 Haziran 2018 Dönemi Çiğ Süt Tavsiye Fiyatını 1 lira 53 kuruş olarak belirledi.

Ulusal Süt Konseyi 1 Şubat 2018’den geçerli olmak üzere çiğ süt tavsiye fiyatını 1 lira 53 kuruş olarak belirledi. Konseyden yapılan duyuruda; “1 Şubat-30 Haziran 2018 Dönemi için uygulanacak çiğ süt tavsiye fiyatı; %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ süt için; 9 Kr. Soğutma ve Hizmet Bedeli ve 1,44 TL Müstahsil Fiyatı olmak kaydı ile 1,53 TL/LT olarak belirlenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Aralık toplantısında, ‘enflasyonu arttırır’ gerekçesiyle Ocak ayına ertelenmişti

Konseyin Aralık ayındaki toplantısında sanayici ve üretici alt grubu, çiğ süt tavsiye fiyatının litre başına 1 lira 50 kuruşa çıkarılması konusunda anlaşmış ancak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcilerince bu fiyat, 2017 yılı enflasyonunu arttıracağı gerekçesiyle kabul görmemişti.

TZOB: Çiğ süt fiyatı 1 lira 69 kuruş olmalı

İki gün önce bir açıklama yayınlayan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar; 2017 yılının 8 ayında gerileyen sanayiye aktarılan inek sütü miktarının son 3 aydaki artışa rağmen, 11 aylık dönemde, 2016 yılının altında kaldığını belirtmiş ve “Çünkü üretici fiyattan memnun değil” demişti. Süt/yem paritesinin 1,5 olması gerektiğini söyleyen Bayraktar, “Bu durumda, üreticinin eline geçen çiğ süt fiyatı 1 lira 69 kuruş olmalıdır. 16 Ocak’ta yapılacak fiyat belirleme toplantısında bu yönde bir fiyat belirlenmelidir.” değerlendirmesinde bulunmuştu. Açıklamasında, soğutulmuş süte litre başına verilen 8 kuruşluk desteğin 4 kuruşa, çiftlik sütüne verilen 4 kuruşluk desteğin ise 3 kuruşa indirildiğini hatırlatan Bayraktar; üreticinin en çok desteğe ihtiyaç duyduğu bu dönemde, bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz