"Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı”na; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, YASED Yönetim ve Denetim Kurulu ile YASED Çalışma Grubu Başkanları katıldı.

YASED Başkanı Erdem; 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sonrasında zorunlu olarak hayatımıza giren OHAL’e duyulan gereğin yakında sona ermesinin, yurt dışındaki algımızı pozitif etkileyeceğini, yeni yatırımcıların duyabileceği endişelerin ortadan kalkacağını vurguladı.

YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı işbirliğiyle, Türkiye’deki yatırım ve iş ortamını değerlendirmek amacıyla, 16 Ocak’ta Ankara’da “Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı” gerçekleştirdi.

Toplantının açış konuşmasını yapan YASED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem, en önemli önceliklerinin, ülkemizdeki iş ve yatırım ortamında hukukun önceliği, öngörülebilirlik ve serbest piyasa kuralları çerçevesinde küresel rekabet gücünün artırılması, bu sayede sürdürülebilir bir ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanması olduğunu belirtti. Erdem; “Bu kapsamda, özellikle, AB Üyelik sürecinin devamı ve Gümrük Birliği Modernizasyonu, Türkiye’nin Bölgesel Merkez haline getirilmesi, yeni büyük yatırımların çekilmesi, küresel pazarı hedefleyen rekabetçi, inovatif, katma değerli üretim kapasitelerini oluşturacak yerelleştirme politikalarının uygulanması ve ithalatta korunma önlemlerinin yatırımlar üzerindeki etkilerinin azaltılması son derece önemlidir.” şeklinde konuştu.

Yatırımların teşvik edilmesi amacıyla hükümetin son dönemde sunduğu önemli teşvik mekanizmalarının ekonomik büyümeye katkı sağladığını belirten Erdem, pek çok alanda ayrı ayrı sunulmuş olan teşvikleri tek bir düzenleme altında konsolide eden ve uygulama desteği veren bir yapının oluşturulmasının, ülkemize yatırım yapacak yatırımcılar için önemli bir kolaylık olacağını söyledi.

“Önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin, kalifiye insan kaynağının artırılmasına yönelik eğitim çalışmalarına önem vermesi, üretim odaklı bir ekonomi politikasının gerektirdiği kapsamlı bir istihdam stratejisi geliştirmesi, KOBİ’lerin küresel değer zincirine entegrasyonunun sağlanması, sanayide dijital dönüşümün hızlandırılması ve ülkemizin bölgesel bir merkez olarak konumlandırılması, uluslararası rekabette bizi bir adım öne geçirecektir” diye belirten Erdem, hükümetin Orta Vadeli Programında da bu politikaların sürdürülecek olmasını görmelerinden dolayı memnuniyetini ifade etti. Ayrıca, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sonrasında zorunlu olarak hayatımıza giren OHAL’e duyulan gereğin yakında sona ermesinin yurtdışındaki algımızı pozitif etkileyeceğini, yeni yatırımcıların duyabileceği endişelerin ortadan kalkacağını vurguladı.

Mazeret yok, yola devam

“Daha önce sloganımız durmak yok yola devamdı, şimdi ise mazeret yok yola devam oldu” diyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin küresel arenada önemli bir aktör olarak çok iddialı hedefleri bulunduğunu söyledi.

Bunu tek başına yapacağız dersek hata olur tespitinde bulunan Zeybekci, Türkiye’nin büyümesi açısından uluslararası yatırımın olmazsa olmazlarından biri olduğunu vurguladı. Zeybekci, “Türkiye’yi büyütecek doğrudan uluslararası yatırımların başımızın üstünde yeri var” dedi.

Teknolojide hedef yükseklerde

Türkiye’nin konumu itibariyle uluslararası yatırımlar için son derece avantajlı bir konumda olduğunu belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin daha fazla yatırım çekmek amacıyla düşük ve orta teknoloji döngüsünden kurtulması gerektiğini söyledi.

2018 yılı Türkiye için teknolojide atılım yılı olacağının altını çizen Özlü, “ Bu atılımı; yerli ve milli bir üretim politikası ile hayata geçireceğiz. Siyasetteki yerli ve milli duruşumuzu, teknoloji ile tahkim edeceğiz “ dedi.

Özlü, genç girişimcilerin desteklenmesi, KOBİ’lerin markalaşması, Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirmesi amacıyla; KOSGEB bütçesine ayırdıkları kaynağı geçen yıla göre yüzde 60 artırarak, 1,7 milyar liraya çıkardıklarını bildirdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal da, uluslararası doğrudan yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla sık sık YASED ile bir araya geldiklerini ve YASED’den çok önemli stratejik öneriler aldıklarını belirterek, bu toplantılarda sahadan bilgilerle yatırım ortamındaki gelişmeleri izlediklerini söyledi.

Şirket kurulum süreçlerini kısalttık

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, toplantıda yaptığı konuşmada bakanlık olarak ekonomik büyümeye katkı verecek ve yatırım ortamını iyileştirecek birçok düzenlemeye yer verdiklerini bildirdi. Yabancı yatırımların önünü açmak amacıyla şirket kurulum süreçlerini kısalttıklarını belirten Çiftçi, KOBİ’lerimizin daha kolay ihracat yapabilmesi için gümrük düzenlemelerinde de avantajlar sağladıklarını belirterek, ticarette çek kullanımının da karekod uygulamasıyla daha güvenli hale getirildiğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz