0.3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

TZOB

“Çiftçi borçları, 2019 yılı Tarımsal GSYH değerinin yüzde 50’sine yaklaştı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda 2020 yılını değerlendirdiği toplantıda çiftçi borçlarına dikkat çekti.

Çiftçinin kredi borcu katlanarak artıyor

Çiftçinin toplam borç bakiyesi, 2019’da 106 milyar 307 milyon lira olarak gerçekleşirken, 2019 yılı sonundan 2020 Eylül ayına kadar, tarımda kredi kullanımı 122 milyar 941 milyon liraya ulaştı. 9 aylık süreçte bankalardan kredi kullanımı yüzde 15,6 oranında artış gösterdi. Bu dönemde, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı kredi miktarı ise 7,7 milyar lira oldu.

TZOB: Çiğ süt fiyatı 2 lira 80 kuruş olmalı!

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Dövize bağlı girdi maliyetlerindeki artışlarının kontrol edilemediği bir ortamda, üretici fiyatlarının sabit kalması kabul edilemez. Ulusal Süt Konseyi en kısa zamanda yeni fiyat belirlemek için bir araya gelmelidir.”

TZOB: “Kuru üzüm fiyatı en az 13,50 lira olarak açıklanmalı”

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üzümde bu yıl rekoltenin düşük olacağını tahmin ettiklerini, üreticinin yeterli gelir elde edebilmesi için kuru üzüm fiyatının en az 13 lira 50 kuruş olarak açıklanması gerektiğini söyledi.

“Aşırı sıcaklık” TARSİM kapsamına alınacak

Bu yıl yaşanan aşırı sıcak afetini TARSİM kapsamına almak için çalışmaları başlattıklarını söyleyen Bakan Pakdemirli, “TARSİM sigortası yaptırmamış üreticilerimizin ise il-ilçe hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra valilikler aracılığı ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığından İl Acil Destek Ödeneği talep edilecektir." ifadelerini kullandı.

“Başka ülkelerin tütün üreticisi çiftçilerine 2019 yılında 291 milyon dolar kazandırdık”

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “2019 yılı dış ticaret rakamlarına bakıldığında 253 milyon dolar ihracatımıza karşılık, 544 milyon dolar ithalatımız var. Başka ülkelerin tütün üreticisi çiftçilerine 2019 yılında 291 milyon dolar kazandırdık.”

İhracata verilen kısmi izin yeterli olmadı; soğan, patates ve limon üreticisi sıkıntıda…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuru soğan, patates ve limonda tüketimdeki daralma ve ihracata getirilen kısıtlamanın çiftçileri mağdur ettiğini belirterek, “Kuru soğanın fiyatı 30, patatesin fiyatı 40 kuruşa kadar gerilemiştir. Depoda bekleyen limon fire vermektedir. Çiftçilerimiz üretimden kopma noktasına gelmiştir. Kuru soğan, patates ve limonda ihracata getirilen kısıtlama kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Bayraktar: “Doğal afetlerden en çok zararı çiftçilerimiz görüyor”

2020 yılının ilk 6 ayında 600’ü aşkın doğal afet yaşandığını belirten TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Tarım sigortasında prim tutarları düşürülmeli veya devlet desteği artırılmalıdır.” dedi.

Ramazan’ın son günlerinde, üretici ve market fiyat farkın 5,3 kata kadar ulaştı

Kuru incir 5,3 kat, salatalık 5,1 kat, elma 4,5 kat, maydanoz, kuru soğan ve nohut 3,9 kat; üreticide 13 lira olan kuru incir 68 lira 70 kuruşa, 59 kuruş olan salatalık 3 liraya, 1 lira 63 kuruş olan elma 7 lira 29 kuruşa, 50 kuruş olan maydanoz 1 lira 96 kuruşa, 60 kuruş olan kuru soğan 2 lira 32 kuruşa, 2 lira 89 kuruş olan nohut 11 lira 13 kuruşa satılıyor.

TZOB: “Koronavirüsle mücadelenin kahramanlarından biri de Türk çiftçisidir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, koronavirüsle mücadele sürecinde, tüm kesimlere “evde kal” çağrısı yapılırken çiftçilerin üretime devam ettiğini bildirerek, “Koronavirüsle mücadelenin kahramanlarından biri de Türk çiftçisidir. Bir alkışı da emektar çiftçimiz hak ediyor” diye konuştu.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -