Mintel Küresel Gıda Analisti Emma Schofield, İstanbul Flavourday’de gerçekleştirdiği “Tüketicilerin Gıda Seçimindeki Unsurlar” başlıklı sunumunda, Türkiye’nin, tatlıda çikolata ve vanilya, tuzluda ise peynir ve baharat tatlarından vazgeçemediğini açıkladı. Mintel’in araştırmasına göre; tatlı atıştırmalıklar kategorisinde Türk tüketiciler tercihini %52 ile çikolata ve %29 ile vanilyadan yana kullandırken; tuzlu atıştırmalıklarda aroma tercihleri ise peynir %12, baharat %11 ve soğan %9 şeklinde sıralandı.

Gıda sanayiinde kullanılan, kısaca aroma diye adlandırılan tat ve koku verici maddelerin tüketicilere tanıtılması, aromayla ilgili tüketicilerin zihnini meşgul eden konulara açıklık getirilmesi vizyonuyla dünya genelinde EFFA bünyesinde yapılan “Flavourday” organizasyonlarının beşincisi “İstanbul Flavourday”, Gıda Aromaları ve Uçan Yağlar Sanayicileri Derneği (AREP) ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlendi. 21 Şubat 2018 tarihinde düzenlenen etkinlikte aromanın gıda sektörüne olan etkisi ve aromaya dair dünyadaki ve Türkiye’deki güncel trendler katılımcıların bilgisine sunuldu.

İlk kez 2017‘de Belçika’nın başkenti Brüksel’de European Flavour Association (EFFA) organizasyonuyla gerçekleşen Flavourday; Londra, Kopenhag ve Paris‘ten sonra Gıda Aromaları ve Uçan Yağlar Sanayicileri Derneği (AREP) ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlendi. (Fotoğraf: AREP Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yasa)

İstanbul Four Seasons Bosphorus’ta düzenlenen ve ilgiyle takip edilen İstanbul Flavourday’in sabah oturumlarında EFFA Teknik Regülasyon Direktörü̈ Dr. Jan Demyttenaere AB Aroma Vericiler Mevzuatı ile ilgili güncel bilgileri katılımcılarla paylaşırken; Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hüsnü Can Başer, “Türkiye’nin Önemli Aromatik Bitkileri ve Uçucu Yağları” başlıklı sunumuyla katılımcıları bilgilendirdi. İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Can Karaça ise konuyu “Aroma Vericiler ve Üretim Yöntemleri” ekseninde irdeledi.

Araştırma sonuçlarına göre aromalar, gıda tüketim tercihlerinde kritik rol üstleniyor

Mintel Küresel Gıda Analisti Emma Schofield

Mintel Küresel Gıda Analisti Emma Schofield, İstanbul Flavourday’in öğleden sonra oturumunda gerçekleştirdiği “Tüketicilerin Gıda Seçimindeki Unsurlar” başlıklı sunumuyla Türkiye ve dünyadaki aromalarla ilgili güncel trendleri ve konuyla alakalı tüketici araştırmalarının sonuçlarını katılımcılarla paylaştı.

Avrupalıların %60’ı yiyecek ve içecek seçerken öncelikle aroma ve tat diyor

Araştırma sonuçlarına göre Avrupalı tüketicilerin % 60’ı gıda satın alma tercihlerinde tat ve aromayı 1. sıraya koyuyor. ABD’de ise bu oran %33 seviyesinde kalıyor. Kalite, gramaj ve paketleme ise tüketicilerin tercih sırasında dikkat ettikleri diğer önemli kriterler arasında yer alıyor.

Türkiye, tatlıda Çikolata ve Vanilya, tuzluda ise Peynir ve Baharat Tatlarından Vazgeçemiyor

Tatlı atıştırmalıklar kategorisinde Türk tüketiciler tercihini %52 ile çikolata ve %29 ile vanilyadan yana kullandı. Tuzlu atıştırmalıklarda aroma tercihleri ise peynir %12, baharat %11, soğan %9 şeklinde sıralanıyor.

Yerel tatlar, aromada yaratıcılığın önünü açıyor

Araştırma sonuçlarına göre yerel tatlar otantik bulunduğu için aromalara da ilham kaynağı oluyor ve Avrupalı tüketiciler (%48) tarafından tercih ediliyor. (Örn: Türk kahveli puding, Türk kahvesi aromalı kurabiye, çikolata aromalı mokka kahve, limon ve bergamut aromalı buzlu çay, tahinli-cevizli dondurma)

“Gıda Tercihinde Aromaların Yeri”

“İstanbul Flavourday” etkinlikleri kapsamında Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vural Gökmen moderatörlüğünde “Gıda Tercihinde Aromaların Yeri” temalı interaktif bir panel düzenlendi. Panelde aroma sektörünün dünden bugüne Türkiye’deki gelişimi ve gıda sektörüne olan katkısıyla ilgili değerlendirmede bulunan AREP Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yasa; “Aroma vericiler, gıdaya lezzet ve çeşitlilik kazandıran önemli bileşenlerdir. İlk çağlardan beri baharatlar ve esansiyel yağlar gıdalara aroma vermek amacıyla ilave edilmektedir. Günümüzde yeni ve çeşitli lezzetlere olan talebin artmasıyla, aroma vericiler hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir” dedi.

Panelin bir diğer konuk konuşmacısı Prof. Dr. Aziz Ekşi de aromaların gıda sektörüne etkileri konusundaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Prof. Dr. Ekşi; “Aromalar; gıda sektöründe pek çok alanda ürünlerin tüketiciler tarafından tercih edilebilirliğini artırmak amacıyla kullanılmaktadır.” dedi.

Çocuklukta yediğimiz yiyeceklerin tadını hayat boyu arıyoruz

Panelin bir diğer konuşmacısı Koku Uzmanı Vedat Ozan ise tüketicilerin gıda tercihlerinde tat algısının hafıza ile olan ilişkisi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Ozan, konuyla ilgili olarak “Genel beslenme alışkanlıkları, aile, arkadaş çevresi, reklamlar ve besinlerin bulunabilirliği gibi faktörlerden etkileniyor. Hafıza ise beslenme tercihlerinde kritik bir önem taşıyor. Çocukluk döneminde tükettiğimiz gıdaların tatları hafızamıza kazınıyor ve yaş ilerledikçe deneyimlediğimiz yiyecekleri beğenip beğenmeme konusunda belirleyici bir rol üstleniyor. Bir bakıma çocukken yediğimiz yiyeceklerden aldığımız tadı ve zevki ömrümüz boyunca arıyoruz da denebilir.” şeklinde görüş bildirdi.

Farklı aromaları deneyimlediler

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen ilgi çekici aktivitelerden bir tanesi de Aroma Tadım Etkinliği’ydi. “İstanbul Flavourday”i takip eden konuklar etkinlik alanına kurulan standlarda farklı aromaları deneyimleme fırsatını yakaladı. Baharat ve mango aromalı atıştırmalık kekler, kırmızı renkli muz aromalı içecekler, zahter aromalı sürme peynir, vanilya aromalı buzlu köpüklü kahve ve kestane aromalı pamuk şeker konukların en çok ilgi gösterdiği aromalı ikramlar arasında yer aldı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER