19 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

toprak koruma

Pakdemirli: “Atıl 2 milyon hektar tarım arazisini ekonomimize kazandıracağız”

Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması ve ekonomik kayıplarının bertaraf edilmesi konusunun Bakanlığın programları içinde yer alan önemli bir husus olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli; “Üretime kazandırmayı hedeflediğimiz yaklaşık 2 milyon hektar atıl tarım arazisi ile ekonomimize yıllık 13 milyar liralık ilave katkı sağlamış olacağız.” dedi.

Tarım Şûrası üzerine düşünceler

3. Tarım Şûrası, 18-21 Kasım 2019 tarihlerinde yapıldı. Açık söylemek gerekirse, 15 yıl beklendikten sonra, gıda enflasyonunun vatandaşı fazlasıyla bunalttığı bir dönemde yapılmasını, "Mecbur kalındı." olarak değerlendirdim.

“Bakanlığın organik çay üretimine geçiş kararı memnuniyet verici”

“Her Dem Toprak İçin” projesi kapsamında Doğuş Çay ile birlikte Rize’de ‘Sürdürülebilir Çay Tarımı Eğitimleri’ gerçekleştiren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çay bahçelerinde toprak dostu organik gübre kullanımına ve bölgede organik çay üretimine geçilmesine ilişkin kararından dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti.

TEMA Vakfı 2016 yılının çevre olaylarını değerlendirdi

TEMA Vakfı, doğal varlıklar açısından 2016 yılında yaşanan iyi ve kötü gelişmeleri değerlendirdi. 2016’da Türkiye’de enerji ve madencilik yatırımları başta olmak üzere doğayı tehdit eden faaliyetler gerçekleştirilirken, özellikle yerelde yürütülen çalışmalarla hukuki açıdan önemli kazanımlar elde edildi. Anadolu’nun her yerinde doğayı koruma amacıyla yürütülen yerel hareketler devam etti.

TEMA: “Büyük ovalar belirlendi. Umutluyuz!”

TEMA Vakfı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “büyük ovaların belirlenmesi”ne yönelik çalışmaları tamamladığını açıklamasının ardından, konunun Toprak Koruma Kurulları’nın gündemine girmesini, tarım arazilerinin korunmasıyla ilgili önemli bir adım olarak değerlendirdi.

184 ova koruma altına alınıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 184 büyük ovanın tarımsal sit alanı olarak ilan edilmesi hususunda çalışmalara başladıklarını açıkladı.

“Toprağı koruyabilmek için fazla tüketimden kaçınmalı”

Tüketim alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişikliklerin toprağı korumada büyük bir önemi olduğunu belirten TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar, “toprağı koruyabilmek için fazla tüketimden kaçınmalı, tüketim tercihlerimizi toprak ayak izimizi küçültecek yönde değiştirmeliyiz” dedi.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img