Pakdemirli: “Atıl 2 milyon hektar tarım arazisini ekonomimize kazandıracağız”

0
174
Pakdemirli: “Atıl 2 milyon hektar tarım arazisini ekonomimize kazandıracağız”

Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması ve ekonomik kayıplarının bertaraf edilmesi konusunun Bakanlığın programları içinde yer alan önemli bir husus olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli; “Üretime kazandırmayı hedeflediğimiz yaklaşık 2 milyon hektar atıl tarım arazisi ile ekonomimize yıllık 13 milyar liralık ilave katkı sağlamış olacağız.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 5 Aralık Dünya Toprak Günüyle ilgili bir mesaj yayımladı. Bakanlık olarak toprağın korunması konusunda üzerlerine düşen sorumluluğun farkında olduklarına işaret eden Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda ilk olarak, ülkemizdeki parçalanmış, bölünmüş ve bugün ortalama işletme büyüklüğü 6 hektara kadar düşürülmüş tarım arazilerine el attık. Ve “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile tarım arazilerinin, Türkiye genelinde ilçe bazında belirlenen “Yeter Gelirli Arazi Büyüklüğü” altında bölünmesinin önüne geçtik. Böylece toplam 1,7 milyon hektar alanın miras ve satış yolu ile hisselendirilmesini ve bölünmesini önlemiş olduk. Özellikle bu konuyla alakalı bir başka husus da tarım arazileri üzerinde izinsiz hobi bahçelerinin oluşturulması. Hobi bahçeleri yasalara uygun olmayan bir faaliyet… Bu nedenle vatandaşlarımızın daha hassas davranmalarını rica ediyorum. Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması ve ekonomik kayıplarının bertaraf edilmesi Bakanlığımız programları içinde yer alan önemli bir husustur. Üretime kazandırmayı hedeflediğimiz yaklaşık 2 milyon hektar atıl tarım arazisi ile ekonomimize yıllık 13 milyar liralık ilave katkı sağlamış olacağız.”

“16 bin 183 çiftçi ailesine arazi dağıttık”

Topraksız ve az topraklı çiftçilere hazine arazilerini kullandıklarını belirten Pakdemirli, Bu kapsamda 16 183 çiftçi ailesine 1 milyon 45 Bin dekar arazi dağıttık. Ayrıca, hazine arazilerini çiftçilerimizin hizmetine sunarak üretime kazandırıyoruz. Bu kapsamda 2019-2020 üretim döneminde; 1,1 milyon dekar hazine arazisini 21 bin çiftçi ailesinin kullanımına sunduk. 2021 yılında da kiralama çalışmalarımız devam edecektir.” dedi.

“315 ovayı koruma altına aldık”

Tarımsal işletme ölçeklerini yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğüne ulaştırmak için Arazi Bankacılığı çalışmalarına başladıklarını vurgulayan Pakdemirli, tarımsal üretim potansiyeli yüksek 315 ovayı da koruma altına aldıklarını, 2023 yılına kadar bu sayıyı 350’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

“Kıbrıs adası büyüklüğünde erozyon çalışması yaptık”

Son 18 yılda yaklaşık 1,1 milyon hektar alanda yani Kıbrıs Adası kadar büyük bir alanda erozyon kontrol çalışması yaptıklarını dile getiren Pakdemirli, “Yürüttüğümüz başarılı ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve mera ıslahı çalışmaları ile 1970’li yıllarda yıllık 500 milyon ton olan erozyonla taşınan toprak miktarını 154 milyon tona düşürdük. 2023 hedefimiz ise bu miktarı 130 milyon tonun altına indirmek.” dedi.

Bakan Pakdemirli, toprağın korunması konusunda tüm paydaşlara sorumluluklar düştüğünü ve bu konuda toplumda farkındalık oluşturulmasının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here