19 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

Şanlıurfa

Eyyüpoğlu: ”Kuraklık nedeniyle ürün kaybı yüzde 90’ları bulabilir”

Şanlıurfa'da, yağış yetersizliğinden dolayı hububat ekili alanın 2 milyon dönümünde kuraklık yaşanıyor. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, ''çiftçinin perişan'' olduğunu söyledi.

İftarda tercih “Taş Fırın” yemekleri…

Yemek kültürüyle ön plana çıkan Şanlıurfa’da taş fırınlarda pişirilen lezzetli tepsi yemekleri iftar sofralarını süslüyor.

Yılda sadece 2 ay tüketilebilen “Keme Kebabı”na ilgi büyük

Doğada yetişen, kendine has lezzeti ve tadı ile etle zırhlanan "Keme Kebabı", Şanlıurfalıların vazgeçilmez damak tatlarından birini oluşturuyor. Zengin mutfağıyla Gastronomi Turizminde önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa’da sadece 2 ay tüketilen  ‘Keme Kebabı’na vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Köylüler tarafından...

FAO, Japon projesinde üçüncü faz

İlk çalışmalarına 2017’de FAO önderliğinde Japon hükümetinin desteğiyle başlayan İstihdam ve Mikro-Girişimcilik Vasıtasıyla Geçim Kaynaklarının Desteklenmesi Projesi’nin üçüncüsü için çalışmalar başladı.

Pınar Enstitüsü, sağlıklı nesiller için Kars, Mardin ve Şanlıurfa’da

Pınar Enstitüsü ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirilen “Eğlenerek Hareket Edelim Sağlıklı Beslenelim” projesi, sağlıklı nesiller yetiştirme hedefiyle 12 binin üzerinde çocuk ve 400 öğretmene eğitim verdi. Projenin son durakları ise Kars, Mardin ve Şanlıurfa oldu.

“Ne olur beni mevsimlik tarım işçisi olmaktan kurtarın.”

Şanlıurfa’da mevsimlik tarım işçisi ailelerle ve çocuklarla konuştuklarını söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, öğrencilerin, "Okuyup öğretmen, hemşire, doktor, mühendis olmak isterim. Ne olur beni mevsimlik tarım işçisi olmaktan kurtarın. Anne babamıza memleketimiz Şanlıurfa'da fabrika açın." dediğini aktardı.

Göbeklitepe’nin keşfedilmesinde rol oynayan bekçi Mahmut Yıldız hikayesini anlattı

Tarlasını sürerken tarihi kalıntılar bulan Mahmut Yıldız, bilinen en eski ibadet merkezi Göbeklitepe’nin gün yüzüne çıkmasına vesile oldu. Hikâyeyi ve yeni gelişmeleri tarlanın eski sahibi, şimdiki bekçisi Mahmut Yıldız, Redbull.com’a anlattı.

Buğday ve baklagillerden yeni türler tespit edildi

2017 yılında başlayan ve Şanlıurfa Tek Tek Dağları Milli Parkı, Kızıl Kuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Karacadağ Bozkırlarında yürütülen “Türkiye'nin Bozkır Ekosistemlerinin Korunması ve Sürdürülebilir Yönetimi” Projesi'nde tamamlanan envanter çalışmaları kapsamında Şanlıurfa için buğdaygillerden ve baklagillerden yeni türler kayıt altına alındı.

En büyük arkeolojik keşif Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde

Doğuş Grubu’nun 20 yıl süreyle ana sponsorluğunu üstlendiği ve son yılların "en büyük arkeolojik keşfi" olarak gösterilen Göbeklitepe, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

Fakıbaba, süt fabrikası ziyaret etti

Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası’nda incelemelerde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, “Şanlıurfa’ya fabrika yatırımı yapan Pınar Süt’e teşekkür ediyorum. Modern tesislerinde üretimle, istihdamla, ihracatla ülkemize katkı sağlıyorlar. Ben burada çalışan Urfalılar ile gurur duyuyorum” diye konuştu.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img