19 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 24, 2024

meyve

Domates, sebze ve meyve azaldı, fiyatlar uçtu

Nisan ayında Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre ortalama yüzde 28 oranında azalırken, fiyatları ortalama yüzde 45 oranında arttı.

Beykoz Köy Pazarı’na Başvurular Başladı

Doğal tarım arazilerine ev sahipliği yapan Beykoz’da köy ürünlerinin aracısız, taze ve güvenilir olarak satışa sunulacağı “Beykoz Köy Pazarı”na başvurular başladı.

Meyve suyu ihracatı 350 milyon dolara yaklaştı

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Güney, ihracatta sektörün önemli başarılar elde ettiğini belirterek, “Meyve suyu sanayisinde teknoloji olarak dünya ile yarışabilir seviyedeyiz. 350 milyon dolara varan ihracatımız var.” şeklinde konuştu.

2021 Meyve Sebze Yılı

BM Genel Kurulu 2021 yılını Uluslararası Meyve Sebze Yılı olarak ilan etti. Bu başlıkla meyve sebzelerin insan beslenmesi, insan sağlığı ve gıda güvenliğindeki önemine dikkat çekmeyi ve farkındalık yaratmayı amaçlıyorlar.

Türkiye’nin tahılda kendine yeterlilik oranı giderek azalıyor

2018-2019 piyasa döneminde %92,4 olan toplam tahıl ürünlerinde yurt içi üretimin yurt içi talebi karşılama derecesi (yeterlilik derecesi), 2019-220 sezonunda %87,8’e geriledi. Toplam tahıl üretiminde en büyük paya sahip olan buğdayın yeterlilik derecesi ise %100,5’den %89,5’e geriledi.

Tabağını renklendir böbreklerini koru!

Sağlıklı bir yaşam için hayatımızı ve tabağımızı renklendirmek oldukça önemli. Vücudumuzda önemli işlevleri olan böbreklerin sağlığı için de beslenme planımızı çeşitli tutmamız gerekiyor. Böbreklerimizi korumak ve daha iyi çalışmasına destek vermek için doğal besinlerin renklerinden güç alın.

Antalya hallerinde domates ve sebze fiyatları arttı

Şubat ayında Antalya Hallerinde bir önceki aya göre domates fiyatı yüzde 11,17, sebze fiyatları yüzde 13,96 oranında arttı. Meyve fiyatlarında ise yüzde 2,60 oranında düşüş görüldü.

Güçlü bağışıklık için mevsimsel beslenme

Bağışıklığımızı güçlendirmek ve sağlığımızı korumak için mevsimsel beslenme planı uygulamak ve mevsiminde doğal yetişen sebze ve meyveleri tüketmek önemli.

Antalya Halinde işlem gören meyve sebze miktarında büyük düşüş

ATB’nin Ocak ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksine göre, domates, sebze ve meyve miktar endekslerinde büyük düşüş yaşandı. Ocak ayında miktar endeksleri, geçen yılın aynı ayına göre domateste yüzde 25.10, sebzede yüzde 31.81 ve meyvede ise yüzde 50.63 azaldı.

MEYED Başkanı İlker Güney: “Tarım arazilerine rant için dokunulmamalı!”

“Üretimde 3 bileşen olan su, toprak ve meyve işleme sürecinin aynı yerde olması önemlidir. Sözleşmeli tarımda buna dikkat ediyoruz. Sözleşmeli tarımda ürünü doğrudan çiftçiden alıyoruz. Bu şekilde üretilen meyve yabancı ülkeden geri gelmedi.” diyen Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Güney, sektörde ciddi kayıplar da olduğunu, en önemli tehdidin ise imar sorunu olduğunu vurguladı. Güney; “Ova zengin ama imar sorunu var. Tarım arazilerine rant için dokunulmamalı. Kesilen her ağaca bir fabrika eksilmiş gibi bakılmalı.” şeklinde konuştu.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img