0 C
Ankara
Perşembe, Ocak 28, 2021

işsizlik

İstanbulluların yüzde 60,2’si geçinecek kadar para kazanamıyor

İstanbul Barometresi araştırmasının Kasım ayı sonuçlarına göre, İstanbulluların %60,2’si kasım ayında geçinecek kadar para kazanamadığını belirtti. Ekim ayı ile karşılaştırıldığında geçinemeyenlerin oranının arttığı görüldü.

Pandemi Sürecinde Neler Oluyor!..

Acilen ülke yönetimi, iktidarı, muhalefeti ve konuya taraf ve bilgi sahibi tüm sivil toplum örgütleri ile toplanarak, öncelikli ihtiyaçları belirlemeli ve ona göre yol ve eylem planlarını uygulamaya koymalıdır.

Koronavirüs tüm korkuları geride bıraktı

Bugünlerde vaka sayılarının tırmanışa geçmesiyle birlikte kendimiz ve ailemiz için en çok korktuğumuz şey koronaya yakalanmak. Sıralamaya giren diğer korkularımızsa, deprem, işsizlik ve geçim derdi.

DEVA Partisi: “TÜİK işsizlik verileri gerçeği yansıtmaktan çok uzak”

DEVA Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı İbrahim Halil Çanakcı, TÜİK tarafından yayımlanan dar tanımlı işsizlik verilerinin ülkemizdeki gerçek işsiz ve atıl işgücü sayısının ulaştığı boyutları yansıtmaktan çok uzak olduğunu söyledi.

Unilever’den iklim değişikliğiyle mücadeleye 1 milyar Avro kaynak

2039 yılına kadar tüm ürünlerinden kaynaklanan emisyonları net olarak sıfırlama sözü veren Unilever, yeni oluşturduğu İklim ve Doğa Fonu’na 1 milyar Avro kaynak aktaracağını açıkladı.

Salgın Sonrası Dünya Nasıl Değişecek?

Tarih boyunca karşılaşılan her toplumsal krizin neden olduğu gibi, Covid-19 krizinin de insanlığın tutum ve davranışlarını yeniden şekillendireceği belirtiliyor. Peki, salgın sonrası insanlığı bekleyen değişimler neler?

EGİAD Başkanı Aslan: “Düşük gelir grubu için devlet desteği şart.”

Koronavirüs salgınının tam olarak ne kadar süreceğinin kestirilemediğini belirten EGİAD Başkanı Mustafa Aslan; “Krizin uzun sürmesi tüm dünyada yoksulluğun önemli ölçüde artmasına yol açabilir. Ülkemiz özelinde mesela beni işsizlik korkutuyor. Özellikle düşük gelir grubu için devlet desteği şart.” değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr. Dilek Teker: “İşsiz kalacak hane halkı için daha net önlemler açıklanmalı”

Şirketlerin yakın zamanda daralan ekonomi ve likidite sorunu ile karşı karşıya kalarak ücretsiz izin ya da işten çıkarma yoluna gidebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Dilek Teker, “Şirketlerin borcunu ötelemek birkaç ay sonra tüketimi ve likiditeyi garanti edemez. Bu nedenle konu, mikro düzey destekle başlamalı ve öncelikle işsiz kalacak hane halkı için daha net önlemler açıklanmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ücretsiz izin için çalışanın rızası ve yazılı onayı gerekiyor!

Koronavirüs (Covid-19) salgınından olumsuz etkilenen bazı işletmeler, Cumhurbaşkanlığı’nın tedbir paketine rağmen çalışanlarını işten çıkarmaya ya da ücretsiz izne ayırmaya başladı. Bu süreçte işveren ve çalışanlar arasında hukuki ihtilaf doğabileceğine dikkat çeken Arabulucu Avukat Cevat Kazma, iş yerinde ücretsiz izin uygulanabilmesi için çalışanın rızasının ve yazılı onayının gerekli olduğuna dikkat çekti. Cevat Kazma, bunu kabul etmek istemeyen çalışanların iş sözleşmesini tek taraflı fesih edebileceğini ve tüm haklarını alabileceğini açıkladı.

Genç işsizlik oranı yüzde 25’i geçti

Mart ayında işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 4 puanlık artış ile %14,1 seviyesinde gerçekleşirken, genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,5 puanlık artış ile %25,2 oldu.
- Advertisement -

Latest News

Zeytin ve zeytinyağı ihracatçısı hedef büyüttü ancak halen çözülmesi gereken sorunlar var

İhracatçının hedefi; zeytinyağı ve sofralık zeytin ihracatında ambalajlı ürün ihracatını arttırmak ve 2025’te 1.5 milyar dolar dövizi ülkemize kazandıracak konuma gelmek. Ancak hem üretici hem de ihracatçı, devletten hem sorunların çözümü konusunda adım atılmasını hem de sektöre daha fazla destek verilmesini bekliyor.
- Advertisement -