-5 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

BESD-BİR

Uluslararası Kanatlı Konseyi’nden COVID-19 açıklaması

Dünyada 23 üye ülke ve 52 asosiye üyesi ile kanatlı üretiminin yüzde 90’ından fazlasını temsil eden Uluslararası Kanatlı Konseyi (IPC); Coronavirüs (COVID-19) salgınından dolayı belirlediği ilkeleri dünya kamuoyuna açıkladı.

Sevgililer Günü için yemek tarifleri mi arıyorsunuz?

Sevgililer Gününde sevginizi göstermenin en iyi yolunun güzel yemekler yapmak ve birlikte güzel vakit geçirmek olduğunu düşünüyorsanız size bir birinden farklı ve lezzetli tavuklu tariflerin buluştuğu bir web sitesi önerimiz var.

Beyaz et sanayicilerinden sürdürülebilir üretim ve sağlıklı beslenme vurgusu

BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca: “Dünyada 815 milyon kişi yatağa aç girerken bizler sürdürülebilir üretim ve sağlıklı beslenmeye daha çok odaklanmalıyız.”

Kanatlı eti üretimi 2,23 milyon tona çıktı

BESD-BİR Başkanı Sait Koca: “Kanatlı eti üretimi 2018 yılında 2,23 milyon tona çıkmıştır. Bunun 2,16 milyon tonu tavuk eti 70 bin tonu hindi etidir. Kanatlı eti üretiminin yüzde 96,9 u tavuk eti, yüzde 3,1 hindi etidir. Üretilen tavuk etlerinin en az yüzde 95’i piliç etidir. Türkiye’de kişi başına kanatlı eti tüketimi sürekli artarak 22 kilogramlar seviyesine ulaşmıştır.”

Rekabet Kurulu’ndan 9 piliç üreticisi ve BESD-BİR’e ceza

Rekabet Kurulu, fiyat düzeyini birlikte belirledikleri gerekçesiyle 9 piliç üreticisi firmaya, rekabeti kısıtlayıcı davranışları kolaylaştırıcı eylemleri nedeniyle de Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’ne (BESD-BİR) toplam 156 milyon 703 bin 144 lira idari para cezası kesilmesine karar verdi.

Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’na eleştiri

Zootekni Bilim Kongresinde konuşan Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı M. Ülkü Karakuş; “Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu listesi açıklandı. Kurulda 6 tıp doktoru bir gıda mühendisi var. Ziraat mühendisi ya da tarımda yer alan mesleklerden kimse yok. Bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz.” dedi.

Beyaz et sanayicisinden ‘hububat fiyatlarının kontrol altına alınması’ beklentisi

Sektörün girdilerinin önemli bir kısmının yurtdışından ve dövizle karşılandığı için maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çeken BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, “Bununla bağlantılı olarak iç piyasada da hububat fiyatları çok büyük artış gösterdi. Bu artışın kontrol altına alınması en büyük beklentimizdir.” dedi

Mangalda en lezzetli tavuk nasıl pişirilir?

Tavuk eti mangal keyfinin olmazsa olmazları arasındadır. Peki, sevdiklerinizle beraber en güzel etkinliklerden biri olan açık havada mangal yakmanın incelikleri ve püf noktaları nelerdir? İşte size mangal yapmanın baştan sona başarı hikayesi için gereken incelikleri ve püf noktaları…

Tavuk eti B Vitamini deposu!

Hem kaliteli protein, hem düşük yağ, hem de zengin vitamin-mineral içeriği nedeniyle en iyi besinler arasında yer alan tavuk eti özellikle B grubu vitaminlerinin de iyi bir kaynağı…

Dr. Sait Koca, üçüncü kez BESD-BİR Başkanlığına seçildi

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nin (BESD-BİR), Ankara’da gerçekleştirilen 18. Olağan Genel Kurul Toplantısında Dr. Sait Koca üçüncü kez başkan seçildi.
- Advertisement -

Latest News

Mobil ekmek büfelerine yasak geldi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı.
- Advertisement -