Rekabet Kurulu’ndan 9 piliç üreticisi ve BESD-BİR’e ceza

0
1247
Rekabet Kurulu'ndan piliç üreticilerine ceza...

Rekabet Kurulu, fiyat düzeyini birlikte belirledikleri gerekçesiyle 9 piliç üreticisi firmaya, rekabeti kısıtlayıcı davranışları kolaylaştırıcı eylemleri nedeniyle de Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’ne (BESD-BİR) toplam 156 milyon 703 bin 144 lira idari para cezası kesilmesine karar verdi.

Rekabet Kurulu; Piliç Eti Üretiminde Faaliyet Gösteren 19 Teşebbüs ile Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Hakkında Yürütülen Soruşturmaya İlişkin Nihai Kararını bugün açıkladı. Rekabet Kurumu internet sitesinden yayınlanan kararda; “Piliç eti üretiminde faaliyet gösteren teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma sonucunda, 9 piliç üreticisi firmaya ve Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’ne (BESD-BİR) idari para cezası verildiği” kaydedildi.

Rekabet Kurulu’nun konuya ilişkin duyurusunda;

Abalıoğlu Yem Soya ve Tekstil Sanayi A.Ş., Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş., Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. A.Ş., CP Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş., EgeTav Ege Tarım Hayvancılık Yat. Tic. ve San. A.Ş., Er Piliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. A.Ş., Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. A.Ş., Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. Tic. A.Ş. ve Şenpiliç Gıda San. A.Ş.’nin, fiyat düzeyini birlikte belirlemek ve/veya Ege Bölgesinde arzın kontrolüne yönelik bilgi paylaşımında bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine oyçokluğu ile karar verildiği bildirildi.

Kurul ayrıca, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneğini de rekabeti kısıtlayıcı davranışları kolaylaştırıcı eylemleri ile 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle cezalandırdı.

Soruşturma kapsamında tüm teşebbüslere verilen idari para cezasının toplam tutarı ise 156 milyon 703 bin 143,74 TL olarak belirlendi.

Kurul, soruşturmaya konu diğer 10 şirkete ise kanunu ihlal etmedikleri nedeniyle idari para cezası verilmesine gerek görülmediğine karar verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz