8.1 C
Ankara
Salı, Mayıs 14, 2024

BESD-BİR Başkanlığına Naci Kaplan seçildi

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneğinin (BESD-BİR) 19. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda başkanlığa Naci Kaplan seçildi. 

Ankara’da yapılan genel kurulda konuşan Naci Kaplan, yıllık cirosu yaklaşık 5.5 milyar dolar olan ve 94 ülkeye ihracat gerçekleştiren BESD-BİR’in 2020’de pandemi şartlarında 2,2 milyon ton üretim yaptığını ve bunun 540 bin tonunu ihraç ettiğini söyledi. Kaplan, “Türkiye piliç eti üretiminde dünyada 10’uncu, ihracatta ise dünyada 7’nci sırada” dedi.

Konuşmasında sürdürülebilir üretimin önemine işaret eden Kaplan, “Dünya standartlarında üretim yapan sektörün; kısa vade gelecek planlarına mutlaka çevresel riskleri ve ekolojik kıtlıkları azaltmayı hedefleyen yeşil ve çevreci ekonomi ilkelerini benimseyerek hayata geçirmesi lazım” ifadelerini kullandı. 

Japonya’dan sonra Çin’e ihracat başladı

Naci Kaplan, Japonya’dan sonra Çin’e de geçen yılın Kasım ayında ilk ihracatı gerçekleştirdiklerini belirterek, şu bilgileri paylaştı: 

“Çin kanatlı ürünlerde yıllık ortalama 2 milyar dolarla dünyanın en büyük dördüncü ithalatçısı konumunda büyük bir pazar, Türkiye kanatlı eti kalitesi ile bu pazarda hak ettiği yerini alacağını ümit ediyoruz. Sektörün potansiyeli ile paralel ihracatta koyduğumuz hedeflere ulaşabilmek için yeni pazarlara ve bazı pazarların geliştirilmesine mutlak ihtiyaç var. Bu hedeflere ulaşmak için biz çok çalışıyoruz ve konuyla ilgili ilerlemek için ilgili bakanlıkların mutlaka desteğini bekliyoruz.” 

Yeni yönetim kurulu

19. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucunda BESD-BİR Yönetimi şu isimlerden oluştu: 

“Başkan Naci Kaplan, Başkan Yrd. Faik Üçer, Sayman Cüneyt Özkurt, üyeler Sait Koca ve Onur Özkul.”

Kaynak: Ajans Bizim

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...