17.1 C
Ankara
Pazartesi, Haziran 17, 2024

BESD-BİR: Beyaz et sektöründe kadın istihdam oranı Türkiye ortalamasının üzerinde

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR), yaptığı sektör bazlı araştırmada, Türkiye Beyaz Et Sektörü kadın istihdam oranının yaklaşık yüzde 40 olduğunu açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in 2020 yılı verilerine göre Türkiye’de kadın istihdam oranı yüzde 30 seviyesinde. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde yaptığı sektör bazlı araştırmada, Türkiye Beyaz Et Sektörü kadın istihdam oranının yaklaşık yüzde 40 olduğunu açıkladı.

Beyaz et sektörünün birçok konuda olduğu gibi kadın istihdamı konusunda da öne çıktığını söyleyen BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Naci Kaplan, sektördeki kadın istihdamının ülke ortalamasının yüzde 10 üzerinde olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Sürdürülebilir bir gelecek için kadınların başta üretim olmak üzere tüm alanlarda etkin olmasının ülke refahı için önemli olduğunu vurgulayan Naci Kaplan; “20 yıldır Türkiye’de beyaz et sektörü üretim ve ihracat alanlarında çok ciddi gelişmeler gösterdi. Sadece Türkiye’de değil dünyada da önemli bir konuma geldik. Bizim işimiz yoğun emek gerektiren bir iş gücü istiyor ve biz kadın emeğinin değerini biliyoruz. Kadınların çalışma dünyasında eşit fırsatlara sahip olması konusunda hepimizin payı olmalı. Hedefimiz sektördeki yüzde 40 kadın emekçi katılımını destekleyerek eşitlik sağlamak. Hayatın her alanında emeklerini ortaya koyan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutlarız” açıklamasını yaptı.

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...