Uluslararası Kanatlı Konseyi’nden COVID-19 açıklaması

0
831
Uluslararası Kanatlı Konseyi’nden COVID-19 açıklaması

Dünyada 23 üye ülke ve 52 asosiye üyesi ile kanatlı üretiminin yüzde 90’ından fazlasını temsil eden Uluslararası Kanatlı Konseyi (IPC); Coronavirüs (COVID-19) salgınından dolayı belirlediği ilkeleri dünya kamuoyuna açıkladı.

Coronavirüs salgınından dolayı dünyanın her konuda zor bir dönemden geçtiği bu süreçte tüketicilere sağlıklı gıdanın ulaştırılmasının hayati önem taşıdığını belirten Uluslararası Kanatlı Konseyi (IPC), bu amaçla; yaşanan salgında birinci önceliklerinin çiftlikten çatala gelen süreçte; çalışanların, tedarikçilerin ve tüketicilerin sağlığını titizlikle korunması olduğunu açıkladı.

Dünya genelinde tüm kanatlı konsey üyelerinin biyogüvenlik önlemleri ile beraber salgın kapsamında alınan uluslararası güvenlik kurallarına uyduğunu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Uluslararası Kanatlı Konseyi (IPC), tüm üyelerinin dünya nüfusunun beslenmesinin sağlanabilmesi için güvenli, sürdürülebilir ve sağlıklı kanatlı ürünlerinin üretimini sağlamakla yükümlü olduğunu, bu çerçevede tüketicilerin dünya genelinde temel beslenme ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ticari engellerin ortaya çıkmasını ve tedarik zincirinin sekteye uğramasını engellemek adına tüm çabayı sarf ettiğini ve edeceğini de belirtmiştir.

Ayrıca gerek gıda gerekse sağlıkla ilgili zaman zaman bilim dışı açıklamaların yaşandığı bu zor süreçte IPC, bilimsel anlayışın ve bilginin gelişimini takip etmenin ve bilime dayalı risk analizi prensip ve işlemlere uyumlu tüm önlemleri güncellemenin önemini herkesin farkında olması gerektiğinin altını çizmiştir. Bu kapsamda; COVID-19’un bir gıda güvenliği konusu olmadığını, solunum yolları ile ilgili bir hastalık olup insandan insana temel bulaşma yolunun solunum ile ortaya çıkan damlacıklar olduğu vurgulamıştır. Mevcut bilgiler çerçevesinde SARS-CoV-2 virüsünün gıda ve gıda paketleri ile bulaştığına dair herhangi bir bulgunun mevcut olmadığını açıklamıştır. Buna rağmen sanayi, gıda güvenliğinin sağlanması için son derece sıkı gıda güvenliği prosedürlerini hayata geçirmeye devam etmektedir.”

BESD-BİR: “Salgının başından beri her türlü önlemi aldık”

Uluslararası Kanatlı Konseyi üyesi Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneğinden (BESD-BİR) yapılan açıklamada ise BESD-BİR’in üyeleri ile beraber uluslararası güvenli üretim politikalarını ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tüm kriterlerini titizlikle uyguladığı kaydedildi. Dernek açıklamasında, sağlıklı beslenmede önemli rol oynayan tavuk ve hindi etinin yeterli miktarda üretimini gerçekleştirme ve aksatmadan tüketicilere ulaştırma konusunda her türlü önlemin salgının başından beri alındığı da ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz