21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

ambalajlı gıda

“Ambalajsız gıda, kimliksiz ve kalkansız gıdadır”

Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, ambalajlı gıdaların üzerinde hayati öneme sahip bilgilerin yer aldığını belirterek, gıda okuryazarlığının önemine dikkat çekti.

“Trans yağ yoktur” ibaresi gıda etiketlerinden kalkıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kamuoyu görüşüne açılan yeni yönetmelik taslağına göre, beslenme bildirimi kapsamında gıda etiketlerinde yer alan “trans yağ yoktur” ibaresi bundan sonra kullanılmayacak.

Pandemide ambalajlı gıdanın önemi arttı

Tüketicilerin satın alma kararını etkileyen faktörlerin başında gelen ambalajın etkisi pandemi döneminde katlanarak arttı. Bu dönemde özellikle gıda sektöründe ambalajlı ürünler büyük önem kazandı.

Gıda Mühendisleri Odası: Gıda Dedektifi, yasalar karşısında suç işliyor!

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada; özellikle ambalajlı gıdalarla ilgili yaptığı çıkışlarla tanınan sosyal medya fenomeni “Gıda Dedektifi” hesabının, tüketicileri gıda ürünlerine dair temelsiz yönlendirerek yasalar karşısında suç işlediği belirtildi.

Açıkta satılan gıdalar virüs taşıyıcısı olabilir

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, virüslerin bulaşmasını önlemek için temel hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söylüyor ve periyodik olarak denetime tabi olmayan ambalajsız gıdaların taşıyıcı olabileceği konusunda uyarıyor.

SETBİR, koronavirüse karşı tüketicileri uyardı

Virüse karşı alınacak kamusal önlemler bir yana, korunmak için kişisel önlemler almak da gerekli. Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) bu önlemlerden birinin de ambalajlı gıda tüketmek olduğunu söylüyor.

İSO Başkanı Bahçıvan’dan “güvenilir marka” vurgusu

İSO’nun 5. Grup Hayvansal Gıda Ürünleri Sanayi Genişletilmiş Sektör Toplantısına konuşan Erdal Bahçıvan, sektörün pazardaki güçlü rakiplere karşı “güvenilir marka” imajını yaratması ve kendini AB başta olmak üzere diğer pazarlarda kabul ettirmesi gerektiğini vurguladı.

Gıda kaygısının büyüklüğünden neredeyse “Kaygı Bakanlığı” kurulacak!

Sözün özü; tüketici sorgulamalı, sesini çıkarmalı, sanayi de bu durumu desteklemelidir. “Gıda sektörü; tüketiciden uzaklaşmaya başladıysa inandırıcılığı kaybeder!”

Gıdada yaratılan korku, tüketiciye yanlış seçimler yaptırıyor

“Ambalajlı gıda güvenli gıdadır. İlgili otoriteden izinlidir ve kontrol altında olduğu gibi, etiketlerde üretiminden menşeine kadar hikâyesini ve özelliklerini görebilirsiniz.” diyen MÜMSAD Genel Koordinatörü Ebru Akdağ, yaratılan korkuyla yanlış seçimler yapan tüketicilere de ciddi zararlar veren bilgi kirliğine karşı organize, stratejisi belirli ve sürdürülebilir bir mücadele gerektiğini vurguladı.

2018’den beklentilerimiz…

2017 yılı geçip gidiyor. Koca yıl nasıl geçti, zaman ne hızlı aktı; fark edemedik bile… Birkaç gün sonra 2018’e gireceğiz ve bir bakacağız ki yeni yılın ilk günlerini de aynı hızla harcamaya başlamışız. Gelecek yıl için hepimizin umutları, beklentileri var. Bunların başında da ‘sağlıklı bir yaşam sürme’ beklentisi geliyor. Açıkçası, bu, benim de yeni yıldan beklentilerim arasında üst sıralarda yer alıyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img