Bakan Pakdemirli, 2018 yılında 10 bin 297 küçük ölçekli avcılık yapan balıkçıya 8 milyon 200 bin TL destekleme ödemesinin bu hafta yapılacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, geleneksel kıyı balıkçılığının kayıt altına alınması ve desteklenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bakanlığının tarıma ayrılan kaynakların dağıtılmasında,destekleme ödemelerinin en küçük üreticiye kadar ulaştırılmasını hedeflediğini kaydeden Pakdemirli, bu hedefe ulaşmak amacıyla; deniz ve içsularda geleneksel kıyı balıkçılığı verilerinin güncellenerek kayıt altına alınması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması amacıyla balıkçı gemisi sahiplerine yapılacak desteklemeye ilişkin iş ve işlemleri düzenleyen “Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Kayıt Altına Alınması ve Desteklenmesi Tebliğinin (Tebliğ No:2018/25)” Resmi Gazetenin 29/05/2018 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe konulduğunu hatırlattı.

Deniz ve içsularda avcılık yapan balıkçı filomuzun %87’sinin 10 metreden küçük boylardaki balıkçı gemilerinden oluştuğuna işaret eden Pakdemirli, açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

“Bu gemilerinin toplam üretimdeki payı %10’lar civarında kalmakta ve çok sayıda balıkçı ve aileleri geçimlerini bu gemilerden sağlamaktadır.

Küçük ölçekli avcılığın; üretiminin tamamına yakını yerelde ve taze tüketilmesi nedeniyle gıda güvenliğine katkı sağlaması, kıyı kesimindeki halkın geçimine katkıda bulunmak suretiyle kırsal kalkınmanın sağlanması ve kaynakların sürdürülebilirliğine olumlu katkısı önemlidir.

Küçük ölçekli balıkçı gemilerinin avlanma yöntemleri, av miktarları, gelir-gider bilgileri ve balıkçıların sosyo-ekonomik durumlarına ilişkin güncel verilerin toplanması balıkçılık yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır.

Geleneksel kıyı balıkçılığının yönetilebilmesi ve devamlılığının sağlanması için gerekli verilerin doğru, güvenilir ve güncel şekilde toplanması karşılığında; içsularda faaliyet gösteren ruhsatlı balıkçı gemilerinin tamamı ile denizlerde faaliyet gösteren 10 m’den küçük boylardaki ruhsatlı balıkçı gemileri 2017 yılından itibaren destekleme kapsamına alınmış ve 8 bin 762 balıkçı gemisi sahibine toplam 7 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır.

2018 yılında ise 10 bin 297 küçük ölçekli avcılık yapan balıkçıya 8 milyon 200 bin TL destekleme ödemesi bu hafta yapılacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın