3.2 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

Su Ürünleri

Hamsi avcılığına kısmi durdurma 28 Ocak 2021 tarihine uzatıldı

İstanbul Boğazı'nda ve Karadeniz'in büyük bir bölümünde 18 Ocak tarihine kadar getirilen hamsi avcılığının kısmi durdurulma süresi 28 Ocak tarihine kadar uzatıldı.

“Yunuslar kontrollü avlansın” diyen akademisyene TVHB’den tepki

Karadeniz’de hamsi avcılığının 10 gün süreyle yasaklanmasının ardından, hamsi popülasyonunu tehdit ettiğini öne sürdüğü yunusların kontrollü avlanması önerisini dile getiren Doç. Dr. Mehmet Kocabaş’ın açıklamasını talihsizlik olarak değerlendirdi.

Levrek zirvede, Karadeniz somonu ihracatını ikiye katladı

Türkiye'nin su ürünleri ihracatında 355,6 milyon dolarlık ihracatla en çok ihraç edilen balık levrek oldu. İhracattaki en büyük artış hızı ise Karadeniz somonunda yakalandı. Karadeniz somonu yüzde 96'lık ihracat artış hızıyla 56,8 milyon dolar ihracata imza attı.

Karadeniz’de hamsi avına 10 günlük yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul Boğazı'nda ve Karadeniz'de hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki bireylerin oranında artış olduğu ve et verimlerinin oldukça düşük olduğu gerekçesiyle hamsi avcılığını 10 gün süreyle yasakladı.

Küçük ölçekli balıkçılara 13,7 milyon lira destek ödemesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küçük ölçekli geleneksel kıyı balıkçılarına bugün saat 18.00'dan sonra 13 milyon 733 bin lira destekleme ödemesi yapılacağını açıkladı.

Midyeye 10 Kuruş, alabalık üretimine 75 Kuruş destek

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği, Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Tebliğle alabalık üretimine 0,75 TL/kg, Midye üretimine 0,10 TL/kg destekleme yapılacak.

Anaç alabalık başına 60 lira destek verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hastalıktan ari kuluçkahanelere yılda en fazla 10 bin adet damızlık anaça kadar sınırlı olmak kaydıyla birim başına 60 lira destek verileceğini açıkladı.

“Hopa’dan İğneada’ya kadar Karadeniz Palamut dolu”

Geçtiğimiz yıl istavrit ve hamsinin ağırlıklı olduğu denizlerde bu yıl bol miktarda palamut beklendiğini belirten TİM Sektörler Konseyi Üyesi Ahmet Tuncay Sagun, “Hopa’dan İğneada’ya kadar Karadeniz palamut dolu.” dedi.

Su ürünleri avcılığında geri sayım başladı

Gırgır ve trol yöntemi ile su ürünleri avcılığı Akdeniz'de 15 Eylül, diğer denizlerimizde ise 1 Eylül tarihinde başlayacak ve tüm denizlerimizde 15 Nisan itibari ile sona erecek.

Balıklar oltaya değil, objektiflere takıldı

Balığın en güzel halini fotoğrafladılar ödüllerin sahibi oldular. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği tarafından, Türkiye Fotoğraf Federasyonu işbirliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni pandemi nedeniyle online düzenlendi.

Son Haberler

İstanbul Ticaret Borsası Gıda Güvenliği Eğitimi Başlıyor

İstanbul Ticaret Borsası’nın daha güvenilir bir İstanbul için başlattığı, gıda sektöründe ürün ve tüketici güvenliği eğitimleri 25 Ocak Pazartesi günü saat 15.00’te online olarak gerçekleştirilecek açılışla başlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığından seyyar ekmek satışına ilişkin açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; Bakanlığın “belediyelere ait araçlarla ve belediyelerin kendi büfelerinde-ekmek satışını yasaklayan bir talimat bildirimi/genelgesi olmadığını” kaydetti.

Seyyar ekmek satışına yasak geldi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı.