Ana Sayfa Tarım Su Ürünleri

Su Ürünleri

Balıklar oltaya değil, objektiflere takıldı

Balığın en güzel halini fotoğrafladılar ödüllerin sahibi oldular. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği tarafından, Türkiye Fotoğraf Federasyonu işbirliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni pandemi nedeniyle online düzenlendi.

Pakdemirli’den orkinos kotası açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Mavi Yüzgeçli Orkinos balıkçılarının Vira Bismillah diyerek avlanmaya başladığını ifade ederek, bu yıl ülkemizce 2 bin 305 ton orkinosun avlanabileceğini söyledi.

63 ilde su kaynaklarına 5 milyon sazan balığı bırakılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında 13-28 Mayıs tarihleri arasında 63 ilde 766 su kaynağına 5 milyon adet sazan balığı bırakılacağını duyurdu.

Balıkçılık av sezonu sona erdi

Bakan Pakdemirli, 31 Ağustos 2019 tarihinde başlayan balıkçılık av sezonunun, tüm denizlerde trol ve gırgır ağları ile avcılığın bugün itibariye sona erdiğini belirtti.

Pakdemirli: “Kaçak balık avı yapanın sonuna kadar peşindeyiz”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Su Ürünleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle denizlerin artık daha bereketli olacağını belirterek, "Yaptığımız denetimler sonucunda Bakanlık olarak 33 balıkçı teknesine el koyduk. Yeni kanunla balıkçılık konusunda da bu işi düzgün yapanın sonuna kadar yanındayız ama yanlış yapanın, kaçak avlananın da sonuna kadar peşinde olduğumuzu hissettirdik." dedi.

Balık fotoğrafı yarışmasında kazananlar belli oldu

Türkiye’ye yıllık 1 milyar dolar kazandıran ve kişi başı balık tüketimini 15 kg’a çıkarmayı hedefleyen su ürünleri sektörünün 8 Ağustos’ta başlattığı fotoğraf yarışması sonuçlandı.

Bunları yapan balıkçılar yandı!

Su Ürünleri Kanunu'na aykırı faaliyetlere yönelik ceza miktarlarında düzenlemeye gidildi. Türlerin avlanma miktarına aykırı faaliyette bulunan kişilere 5 bin lira, am boyu 35 metre dâhil daha büyük olan balıkçı gemilerine ise 50 bin lira ceza uygulanacak.

“Rusya’dan iki Türk şirkete ihracat yasağı” haberlerine yalanlama

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, “Rusya’dan iki Türk şirkete ihracat yasağı” başlığı ile medya kuruluşlarında yer alan Kılıç Deniz firmasının Rusya’ya su ürünleri ihracatında yasaklı listede yer aldığı ile ilgili gerçeği yansıtmayan haberlere ilişkin açıklamada bulundu.