Karadeniz’de sürdürülebilir balıkçılık tehdit altında

FAO Kıdemli Balıkçılık ve Su Ürünleri Uzmanı Victoria Chomo, Karadeniz’in çözüm gerektiren sorunlarla karşı karşıya olmaya devam ettiğini belirtiyor. Chomo’ya göre, elde edilmesi gereken ilerlemelerin başında “aşırı avlanma sebebiyle kaybedilmiş olan balık stoğunun geri kazanılması, ekosistemlere yönelik kirlilik ve istilacı türler kaynaklı tehditlerin bertaraf edilmesi, iklim değişikliğine uyum ve su ürünleri yetiştiriciliğinin sürdürülebilir gelişiminin sağlanması” geliyor. FAO’nun dikkat çektiği bir başka önemli sorun ise yasadışı, kayıtdışı ve düzenlenmemiş – ya da kısaca IUU – balıkçılık faaliyetleri.

Kıyı balıkçılığına destekleme

Geleneksel balıkçılık yöntemleri ile avcılık yapan 10 metreden küçük boylardaki ruhsatlı balıkçı tekne sahiplerine, 2018 yılında 500 ila 1.000 lira arasında destekleme ödemesi yapılacak.

Akuakültürle ekosistemlerin kaybı önlenebilir

Yeni bir araştırma, karasal tarımın yerine okyanus çiftçiliğinin yaygınlaşmasının küresel ekosistemin korunmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Norveçli ve Amerikalı bilim insanlarının son araştırmalarına göre, insanların et tüketimlerinin küçük bir bölümünü bile deniz ürünleriyle değiştirmesi, Hindistan’ın iki katı kadar bir tarım alanını kurtarabilir.

Avlanma yasağı başladı

Tüm denizlerimizde gırgır ve trol ağları ile avcılık yapan balıkçı gemileri için av yasağı, bugün (15 Nisan 2018) itibariyle başladı. Bu tarihten itibaren isteyen balıkçılar, karasularımızın bitişiğindeki uluslararası sularda avcılık yapabilecekler. Av yasağı, Akdeniz'de 16 Eylül 2018, diğer denizlerimizde ise 1 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

ABD’ye su ürünleri ihracatımız yüzde 64 oranında arttı

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 2018’in ilk iki ayı itibariyle ABD’ye olan su ürünleri ihracatımızın yüzde 64 oranında arttığını bildirdi.

Su ürünleri yetiştiricilerine destekleme ödemesi yarın başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, su ürünleri yetiştiricilerine 52 milyon liralık destekleme ödemelerine yarın başlanacağını açıkladı.

Su ürünleri ihracatında hava kargonun payı yüzde 10’a ulaştı

Türkiye'nin su ürünleri ihracatında hava kargonun payı her geçen yıl artarak 2017 yılı sonunda toplam ihracatta yüzde 10 paya ulaştı.

Türkiye’nin Akdeniz’de Orkinos avlanma kotası yüzde 40 arttı

Fas’ta yapılan ve Akdeniz’de Orkinos avlanma kotasının artırılacağı ICCAT toplantısında Türk balıkçılarının 2018 yılı için avlanma kotası yüzde 40 artırılarak bin 414 tona çıkarıldı.

Gıdalar, Beslenme ve Kanser

Gıda Işınlama ile Raf Ömrü Stabilitesi ve Ürün Muhafazası

Gıda ışınlama teknolojisi; gıdaların korunması, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi, gıdalarda raf ömrünün uzatılması için uygulanan, geleneksel yöntemlere alternatif bir gıda muhafazası yöntemidir; zira kimyasal katkı maddeleri, fumigantlar tüketici sağlığına ve güvenliğine zarar verebilmektedir.