3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Bekir Pakdemirli

Pakdemirli yerli elektrikli traktör için tarih verdi

Bakan Pakdemirli, salgından dolayı geciken elektrikli traktörün 3 ay içinde banttan ineceğini açıkladı. Bakan Pakdemirli, büyük tasarruf sağlayacak olan elektrikli traktörle ilgili, “Dünyada Türkiye'den başka seri üretime hazır bir elektrikli traktör platformu yok” dedi.

Çiftçi-Sen: “Kırsal mahalle olmamız yetmez, köylerimizi tüm haklarıyla geri istiyoruz!”

Mahalleye dönüşen köy ve beldelerle ilgili, 16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun” ile “başvuru yapmak şartı ile” köy statüsüne dönüş yapılabileceği gelişmeleri üzerine Çiftçi-Sen’den açıklama geldi.

Milli olana destek ve çiftçimiz nasıl zengin oldu (!)

Yıllardır, Türkiye'nin tarım alanındaki verilerinin yanlış olduğunu ve doğru veri olmadan da hiçbir sektörün başarıya ulaşamayacağını savunuyorum. Aynı zamanda hayvancılığımızın çok ciddi bir üreme verimliliği sıkıntısı içinde olduğunu defalarca yazıp söylüyorum.

USK: Gıda Komitesi çiğ süt fiyatına müdahil olmasın!

Bakan Pakdemirli’yi ziyaret eden Ulusal Süt Konseyi heyeti, ‘çiğ süt tavsiye fiyatı’nın önceki dönemlerde olduğu gibi Konsey bünyesinde üretici ve sanayicinin bir araya gelerek belirlenmesi talebinde bulundu.

Pakdemirli: “Ülkede futboldan sonra en çok tarım konuşuluyor”

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından çevrim içi düzenlenen Türkiye'de Tarım Öğretiminin 175. Yıl Dönümü Kutlama Programında konuşan Bakan Pakdemirli, ülkede futboldan sonra en çok tarım, tarımdan sonra da eğitimin konuşulduğunu vurgulayarak; “İtiraf etmeliyim ki ben, makul olduğu müddetçe, konuşanları da haklı buluyorum. Zira iki hayati şey vardır; karnın doyması, aklın doyması. İşte tam da bu noktada karşımıza tarım eğitimi çıkıyor" diye konuştu.

İZTO’da Tarıma Dayalı İhtisas OSB Projeleri konuşuldu

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener: “Amacımız, Avrupa ve ülkemizin en büyük, topraksız, tam otomasyonlu, modern, ısıtma için jeotermal ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan sera ve tarımsal sanayi kümelenmesini oluşturmak.”

IPARD-2 kapsamında 1 milyar 125 milyon liralık hibe paketi

Pakdemirli: “Bugün itibariyle IPARD-2 10. Başvuru çağrısı kapsamında; hayvansal üretim sektörü için 45 Milyon Avro, işleme-pazarlama sektörü için ise 80 Milyon Avro olmak üzere toplam 125 Milyon Avro, yani 1 Milyar 125 milyon liralık hibe paketini üreticimize, yetiştiricimize, yatırımcımıza sunuyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.”

TÜİK, bitkisel üretim istatistiklerini yayınladı

TÜİK’in 2020 Yılı Bitkisel Üretim İstatistiklerine göre, bitkisel üretim bir önceki yıla göre arttı.

Pakdemirli: “Bu yıl tarım, yüzde 5,3 büyüdü”

Tarım sektörünün pandemiye rağmen, tüm çeyreklerde büyüme gösterdiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “İlk 3 çeyrek ortalamasında Türkiye %0,5 büyüme gösterirken, tarım %5,3 büyüyerek ekonomimize önemli katkı sağladı. İnşallah bu yılı tarımda, önemli bir büyüme ile kapatacağız.” dedi.

Tıbbi ve aromatik bitki üretimimiz 370 bin tona yükseldi

Son 18 yılda tıbbi ve aromatik bitki ekiliş alanının 2 kat artışla 1,7 milyon dekara, üretiminin ise 5 kat artışla 370 bin tona yükseldiğini belirten Bakan Pakdemirli, “İhracat değerimiz 105 milyon dolardan 4 kat artışla 404 milyon dolara ulaştı.” diye konuştu.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -