HEKTAŞ, Agriventis ve Arma İlaç’ı satın alıyor

0
1632
HEKTAŞ, Agriventis ve Arma İlaç’ı satın alıyor

HEKTAŞ, kuraklığa karşı toleranslı tohumlar geliştiren Avustralya kökenli Agriventis Technologies ve veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç’ı satın alma kararı verdi. HEKTAŞ’tan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Arma İlaç’ın tamamının, Agreventis’in ise yüzde 51’inin satın alınacağı belirtildi.  İki şirketin de pay devir fiyatları bağımsız değerleme kuruluşlarınca belirlenecek.

OYAK Tarım Hayvancılık şirketlerinden HEKTAŞ, dünyayı etkileyen küresel iklim değişikliğine bağlı ‘kuraklık’ ve Covid-19’la ön plana çıkan ‘hayvan sağlığı’ olmak üzere iki konuda stratejik iki yatırıma birden imza atmayı planlıyor. HEKTAŞ, daha az suya ihtiyaç duyan ve her türlü iklim koşuluna uyumlu tohum geliştiren Avustralya kökenli girişim sermayesi şirketi Agriventis Technologies Pty Ltd’yi ve hayvan sağlığı alanında veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç’ı satın alma kararı verdi.

Agriventis hisselerinin yüzde 51’ini, Arma İlaç’ın ise tamamını bünyesine katma kararını KAP’a bildiren HEKTAŞ, iki stratejik yatırımla küresel lige çıkmaya hazırlanıyor. İki şirketin de pay devir fiyatları bağımsız değerleme kuruluşlarınca belirlendikten sonra satın alma işlemi tamamlanacak.    

Amaç kuraklığa dayanıklı bitki ıslahı

HEKTAŞ, sözleşmeli çiftçilik yöntemi ile Maş Fasulyesi (Mung Bean) üretimine başlay

2007 yılında Avusturalya’da girişim sermayesi olarak kurulan Agriventis şirketinin yüzde 51 hissesini almayı planlayan HEKTAŞ, tohum alanında yurt dışı Ar-Ge iş birliklerinin güçlendirilmesini, kurak ve yarı kurak alanlarda yetişebilecek verimli ve çok çeşitli tohum geliştirme gibi Türkiye’de pek yaygın olmayan Ar-Ge çalışmalarına imza atacak.

Şirketten yapılan açıklamada, Agriventis ile öncelikli olarak sözleşmeli çiftçilik yöntemi ile Maş Fasulyesi (Mung Bean) üretimine başlanacağı, 2021 yılından itibaren Maş Fasulyesi’ne ek olarak Siyah Susam (Black Sesame) üretimi de yapılacağı bildirildi. Geliştirdiği ürünler içerisinde hardal, nohut, fasulye, mercimek, soya fasulyesi, pirinç, siyah susam bulunan şirketin ıslah faaliyetlerinin desteklenerek, ellerindeki mevcut hatların tescile esas denemelerinin başlatılacağı da kaydedildi.

Hayvan sağlığı için ilaç portföyü zenginleşecek

HEKTAŞ’ın satın almayı planladığı Arma İlaç, 11 milyon kutu yıllık üretim kapasitesine sahip. Açıklamada, şirketin Arma İlaç ile iş birlikleri, araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle sahip olduğu veteriner tıbbi ürün portföyünü zenginleştirmeyi hedeflediği, 2021 yılında hayvan sağlığı alanındaki çalışmalarına hız vereceği vurgulandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz