TÜRKİYE’DE BİR İLK SUKUK İHRACI GONG TÖRENİ

Toprak Mahsulleri Ofisi ve Halk Yatırım iş birliği ile 27 Kasım 2017 tarihinde başarıyla gerçekleştirilen 100 milyon TL tutarındaki kira sertifikası (sukuk) ihracı kapsamında Borsa İstanbul’da 27 Aralık 2017 tarihinde bir gong töreni düzenlendi.

Törene Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal, TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür İsmail Kemaloğlu, Borsa İstanbul Genel Müdürü Murat Çetinkaya ve Halk Yatırım Genel Müdürü Serdar Sürer ile sektörde yer alan çok sayıda paydaş ve bürokrat katıldı.

Kemaloğlu: “Bu bir ilk ve yol açacak bir hamledir”

TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, törende yaptığı konuşmada TMO’nun finansal araçlarda ilkleri gerçekleştirmeye çalışan bir kurum olduğunu vurgulayarak “Biz Merkez Bankasının para piyasalarında üstlendiği rolü özelde hububat, genelde tarım piyasasında üstlenmeye çalışan düzenleyici bir kurumuz.” dedi. TMO’nun yıllara göre değişmekle birlikte yıllık yaklaşık 5 milyar TL üretici ödemesi ve 10 milyon tona varan da bir işlem hacmi olduğunu kaydeden Kemaloğlu: “Bu anlamda dünyanın kendi alanında kurumsal kapasitesi en yüksek kurumlarındanız. Biz ilk defa 1993 yılında makbuz senedini piyasada kullanmaya çalışan bir kurumuz. Bugüne kadar yaklaşık 2 milyar dolar makbuz senedi ihracı yöntemiyle kredi kullandık. Sadece geçen yıl iç piyasa ve yurt dışı toplam kullandığımız kaynak 2,5 milyar TL civarındadır. Bugün gerçekleşen 100 milyon TL’lik ihraç toplam içerisinde çok bir şey ifade etmiyor gibi görünebilir ancak bu bir ilk ve yol açacak bir hamledir.” şeklinde konuştu.

Sürer: “Bu ihraç, ürün özelinde birçok yeniliği barındırıyor”

Halk Yatırım Genel Müdürü Serdar Sürer de törende yaptığı konuşmada; “Toprak Mahsulleri Ofisi iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz bu ihraç, ürün özelinde birçok yeniliği barındırdığından konvansiyonel borçlanma araçlarına kıyasla çok daha meşakkatli bir hazırlık aşaması gerektirmiştir. TMO’nun katkılarıyla süreci başarıyla tamamlamış olmaktan gurur duyuyoruz.” diyerek “Bir tarımsal emtianın fiziki dayanak varlık olarak kullandığı ilk kiralama sertifikası olma özelliği gösteren bu ihraçta sürecin en başından itibaren inanan ve destekleyen başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere Toprak Mahsulleri Ofisi yönetimine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Güldal: “Burada değer bulacak her türlü karşılığın en kısa sürede üreticimize yansıyacağı şüphesizdir.”

Son olarak törende bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal; “TMO bizim için çiftçinin kara gün dostudur. Düzenleyici bir kurum olarak özellikle son yıllarda yapmış olduğu faaliyetler ve geliştirdiği projeler büyük önem arz etmektedir. 3 yıllık yoğun bir sürecin ardından bu ihracın gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün 100 milyon lira olan satışın önümüzdeki yıllarda milyar liralar çerçevesinde olmasını bekliyorum. Burada değer bulacak her türlü karşılığın en kısa sürede üreticimize yansıyacağı şüphesizdir. Bu süreçte emeği geçen herkesi kutluyorum. Biz bunun ülkemize, üreticilerimize ve tarım sektörüne faydalı olmasını diliyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz