12.9 C
Ankara
Perşembe, Mayıs 5, 2022

hububat

Eyyüpoğlu: ”Kuraklık nedeniyle ürün kaybı yüzde 90’ları bulabilir”

Şanlıurfa'da, yağış yetersizliğinden dolayı hububat ekili alanın 2 milyon dönümünde kuraklık yaşanıyor. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, ''çiftçinin perişan'' olduğunu söyledi.

“Hububat ve bakliyatta arza dayalı piyasa tıkanması sorunu ile karşı karşıyayız”

“Hububat ve bakliyatta arza dayalı piyasa tıkanması sorunu ile karşı karşıyayız”

Gürer: “İktidar, yerli üreticiye vermediğini yine yabancı üreticiye verecek”

Gürer: “İktidar, yerli üreticiye vermediğini yine yabancı üreticiye verecek”

Hububat bakliyat ihracatı artıyor

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB), Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 artışla 104,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Buğday ve arpa ekilen alanların yüzde 1 oranında artması bekleniyor

Ülke genelinde geçen yıla göre buğday ve arpa ekilen alanların %1 civarında, makarnalık buğday ekilişinin ise %5 civarında artacağı tahmin ediliyor.

Gürer: “Enflasyonu baskılamak adı altında ithalatın önü açılıyor”

Hububat ürünlerinde gümrük vergisinin bugün itibarıyla sıfırlandığını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, piyasayı dengelemek, enflasyonu baskılamak adı altında ithalatın önünün açıldığını savundu.

Ziraat Mühendisleri Odası: “Bakanlığı ve TMO’yu asıl görevini yapmaya davet ediyoruz.”

Türkiye genelinde henüz tamamlanan hububat hasadının hemen ardından buğday ve arpa ithalatına hazırlanan Toprak Mahsulleri Ofisi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nı asli görevini yapmaya davet eden TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez; “TMO’nun her fırsatta görev tedbiri olarak ithalat yoluna gitmesi, üretimin devamlılığı için çiftçiyi desteklemek yerine piyasayı sürekli ithalat ile düzenlemeye çalışması, TMO’nun asıl görevini yapmadığını göstermektedir.” dedi.

Egeli ihracatçılardan Temmuz’da 1 milyar 193 milyon dolarlık ihracat

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla 1 milyar 193 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Sanayi ürünleri ihracatı 679 milyon dolar olurken, tarım sektörlerinin ihracatı 428 milyon dolar oldu.

Ceylanpınar Sulama Projesinin açılışı gerçekleştirildi

Türkiye'nin en büyük tarım işletmesi olan Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesinde 60 bin dekar alanı suyla buluşturacak olan Ceylanpınar Sulama Projesinin açılışı Bakan Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

KKB: Tahıl ve baklagil üretimini artırıcı tedbirler alınması gerekiyor

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hazırlanan “Koronavirüsün Tarım ve Gıda Sektörüne Etkileri” başlıklı raporda, salgın döneminde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özellikle buğday, mısır ve pirinç ve fasulye, mercimek, nohut stoklarının önem arz ettiği; bu ürünlerin çoğunda arz açığı bulunduğundan bu süreçte tahıl ve baklagil üretimini artırıcı tedbirlerin de alınması gerektiği vurgulanıyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img