9.9 C
Ankara
Pazartesi, Mayıs 13, 2024

Efsane Cuma’da e-ticaret cirosu yüzde 155 arttı

Tüketicilerin online eğitim ve kurslar gibi daha önceki yıllarda pek öne çıkmayan kategorilerde de alışveriş yapması dikkat çekti.

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

9 bin e-ticaret sitesinden toplanan verilere göre, 2020 yılı Efsane Cuma (Black Friday) haftasında e-ticaret sitelerinin elde ettiği toplam ciro, 2019 yılının aynı haftasına kıyasla yüzde 155’lik bir büyüme yakaladı.

E-ticaret sitelerinin milyonlarca ürünü indirimli fiyatlarla satışa sunduğu Efsane Cuma (Black Friday) kampanyaları, bu yıl pandeminin de etkisiyle tüketicilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. E-ticaret teknolojileri firması Ticimax, 9 bin e-ticaret sitesinden elde ettiği Black Friday haftası verilerini açıkladı. Verilere göre, 2020 yılı Black Friday haftasında e-ticaret sitelerinin elde ettiği toplam ciro, 2019 yılının aynı haftasına kıyasla yüzde 155’lik bir büyüme yakaladı.

Bu yıl işlem adedi ve sepet tutarlarında da artış görülürken, sepet terk etme oranlarında ise düşüş yaşandı. Yüzde 155’lik büyümenin arkasında, tüketici alışkanlıklarının pandemi nedeniyle dijital kanallara kayıyor olması yatıyor.

Erkeklerin sepet ortalaması daha yüksek

Efsane Cuma haftasında düzenlenen kampanyalar kapsamında ciro artışı yaşanan kategoriler şunlar oldu:

Giyim, moda, tekstil, ayakkabı, mobilya, ev tekstili, ev eşyası, elektronik, spor malzemeleri, doğal gıda, doğal kozmetik.

Erkeklerin sepet ortalamasının kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu belirlenirken, tüketicilerin online eğitim ve kurslar gibi daha önceki yıllarda pek öne çıkmayan kategorilerde de alışveriş yapması dikkat çeken veriler arasında oldu.

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...