3.2 C
Ankara
Cuma, Ocak 22, 2021

perakende

Vatandaşın 2021 yılbaşı alışveriş sepetinde neler vardı?

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında bulaş riskini azaltmak için Türkiye genelinde uygulanan 80 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması, market satışlarını artırdı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün, vatandaşın yılbaşı alışverişi ile ilgili bilgiler paylaştı.

Perakende çok acil ‘ekonomik aşı’ bekliyor

BMD Başkanı Sinan Öncel, cirolardaki büyük kayba rağmen kiralar, genel giderler ve diğer maliyetlerdeki artış nedeniyle perakende sektörünün bağışıklık sisteminin çökmek üzere olduğunu vurguladı. Öncel, “Eğer önerilerimize kulak verilmez ve acil ‘ekonomik aşı’ yapılmaz ise yakın gelecekte birçok markamızı maalesef kaybedebiliriz” uyarısında bulundu.

Türkiye, 2020’de e-ticaret rekoru kırdı

Rakamlar, COVID-19 salgının da etkisiyle e-ticaret dünyasında yaşanan yükselişi bir kez daha ortaya koydu. Verilerin ortaya çıkardığı sonuçlar, pandeminin sosyal mesafeyi zorunlu kılmasıyla birlikte tüketicinin e-ticaret algısında değişim olduğunu da gözler önüne seriyor.

Migros, 34 CarrefourSA mağazasını devralıyor

CarrefourSA ve Migros, çeşitli illerdeki 34 CarrefourSA mağazasının, alınan stratejik karar doğrultusunda Migros’a dönüştürülmesi yönünde iki şirketin anlaştığını duyurdu.

Nielsen Türkiye’de yeni atama

Serhat Sükan, Nielsen Türkiye Perakendeci Hizmetleri Direktörlüğü görevine getirildi.

Birçok üründe taksit sayısı azaltıldı

Televizyon, beyaz eşya, mobilya ve kuyum satışlarında taksit sayıları düşürüldü.

Ticaret Bakanlığından 81 ildeki bakkallara dijital eğitim

Ticaret Bakanlığı, Coca-Cola Türkiye ile işbirliğinde pandemi döneminde bakkalların dijital dönüşümde daha etkin yer alabilmeleri ve rekabet güçlerini artırabilmeleri yeni bir proje başlattı.

Perakendenin 2020 fırtınası

Yılın ilk üç ayına hızlı başlayan sektör Mart ayı itibariyle salgınla tanıştı. Kısa süre stok sorunu yaşansa da gıda perakendesi sektörü kendini hızlı toparladı. E-ticaretle online dünyaya hızlı ayak uyduran tüketicilerle birlikte perakendeciler 2021’e aşı umuduyla girmeye hazırlanıyor.

Efsane Cuma’da e-ticaret cirosu yüzde 155 arttı

9 bin e-ticaret sitesinden toplanan verilere göre, 2020 yılı Efsane Cuma (Black Friday) haftasında e-ticaret sitelerinin elde ettiği toplam ciro, 2019 yılının aynı haftasına kıyasla yüzde 155’lik bir büyüme yakaladı.

Yeni yasaklarda keyif alışverişi ön plana çıktı

Koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artışla birlikte sokağa çıkma yasağının başladığı 4 Aralık’ta en çok atıştırmalık, alkolsüz içecekler ve kuruyemiş kategorilerinde ürünler alınırken, ilk sokağa çıkma yasaklarının başladığı tarih olan 11 Nisan’da en çok alınan makarna, tuvalet kâğıdı, kolonya ve dezenfektan bu kez rağbet görmedi.
- Advertisement -

Latest News

Tarım ve Orman Bakanlığından seyyar ekmek satışına ilişkin açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; Bakanlığın “belediyelere ait araçlarla ve belediyelerin kendi büfelerinde-ekmek satışını yasaklayan bir talimat bildirimi/genelgesi olmadığını” kaydetti.
- Advertisement -