Siz sadece trans yağ mı gördünüz?

0
4040
Gıda Mühendisi Süleyman Uzun | gidamuhendisi@gmail.com

Bundan tam 1 sene önceydi; Sayın Pakdemirli; trans yağ konusunda düzenlemeye gidileceğini belirtti. Mart 2020’de bu düzenleme yapıldı. Yıldızlı cümle: “AB’den önce trans yağ bizde yasaklandı.”

Çok sevindirici bir haberdi… Artık taklit tağşiş listelerinde trans yağ oranı %2’nin üzerinde olan fast-food zincirlerini göreceğimizi zannettik… Heves işte…

Bu tür değişiklikler bakanlık bünyesinde çeşitli komisyonlarda değerlendirilir. Düşünülür, taşınılır bir karara bağlanır. Sonrasında sektörün önde gelen STK’larından bilgi alınır. En son konunun ulaşılamayan erbaplarından bilgi almak için taslak yayınlanır, kısa bir süre sonra da yasalaşır.

Buraya kadar her şey çok güzel. Bakanlık toplantılarından geçen, STK’lardan alınan görüşlerle şekillenen metin ile yayınlanan metin arasında pek bir bağlantı yok.

“Trans yağ yoktur” ibaresi, diğerlerinde “vardır” manasına mı geliyor?

Önce şunu ifade edelim; bugün yılların gazetecileri dahi gıda işine soyunmuşken; çok bilgisi olmadan trans yağı bir katkı maddesi sanan akılların bu yazıyı okumamasını tavsiye ederim. Çünkü trans yağ hayvansal olabilir, bitkisel olabilir… Hayvansal yağların trans yağa dönüşmesi sağlık açısından olumsuzluklara yok açmaz… Ancak bitkisel yağların ısıl veya doyurulma prosesleri ile ortaya çıkan trans yağ zararlıdır.

Tabii, bu zihniyet sadece trans yağ ibaresinin kaldırılacağını gördü ve metni tam okumadı.

Sağlık Beyanları Yönetmeliği kaldırılıyor… Alınan bilgilere göre bu yönetmelik Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılacak, çünkü adında “sağlık” var.  Mevzu bahsin gıda olması önemli değil, çünkü doktorlar her şeyi bilir…

“Okul gıdası” denildiğinde, içinde “okul” geçiyor diyerek Milli Eğitim Bakanlığı sahipleniyor. İçinde “gıda” geçiyor diyerek hangi bakanlık sahiplenebilir ki?

Şimdi trans yağı da ortaya attık. Bakanlığın Merkez birimlerinden sadece bir müdürlük seviyesinde yönetiliyor “Gıda” mevzuları. Birçok duyurusu hayvancılıkla alakalı olan Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Edirne’den Kars’a koca vatana yetmiyor demek ki…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here