-4 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

trans yağ

Gıdalardaki trans yağ miktarı artık izlenebilecek

Dünya Sağlık Örgütü gıdaların yağ asidi profillerini ölçmek için hazırladığı yeni küresel laboratuvar protokolünü yayınladı. Yeni protokolle birlikte gıdalardaki endüstriyel trans yağların izlenmesi artık mümkün.

Siz sadece trans yağ mı gördünüz?

“Okul gıdası” denildiğinde, içinde “okul” geçiyor diyerek Milli Eğitim Bakanlığı sahipleniyor. İçinde “gıda” geçiyor diyerek hangi bakanlık sahiplenebilir ki?

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası: Trans yağ bildirilmelidir!

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda etiketlerinden “trans yağ yoktur” beyanını kaldırmaya hazırlanıyor. Bakanlığını bu girişimine çeşitli kesimlerden gelen tepkilere TMMOB Gıda Mühendisleri Odası da katıldı: “Halk sağlığını korumak ve tüketiciyi doğru bilgilendirmek devletin görevidir: trans yağ bildirilmelidir!”

Prof. Dr. Elif Dağlı: “Trans yağ miktarı gıda etiketlerinden kaldırılmamalı!”

Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, endüstriyel trans yağ kısıtlamasının 1 Ocak 2021'de başlayacağını belirterek, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik taslağına göre, gıda etiketlerinde artık trans yağ miktarı yer almayacağını, ancak endüstriyel trans yağların ürünlerde hangi miktarlarda bulunduğuna dair bilgilendirme yapılması gerektiğini söyledi.

Sağlığa Evet Derneği: Endüstriyel trans yağların yasaklanması tek çözüm!

Tarım ve Orman Bakanlığı gıda etiketlerinden “trans yağ” ibaresini kaldırmaya hazırlanıyor. Konuya ilişkin açıklama yayınlayan Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı; “burada dikkat edilmesi gereken husus, etiketlerden trans yağ miktarının çıkartılmış olması değildir, “endüstriyel trans yağların” etiketlerden...

“Trans yağ yoktur” ibaresi gıda etiketlerinden kalkıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kamuoyu görüşüne açılan yeni yönetmelik taslağına göre, beslenme bildirimi kapsamında gıda etiketlerinde yer alan “trans yağ yoktur” ibaresi bundan sonra kullanılmayacak.

Fast food geçici mutluluk, obezite depresyon getiriyor

Pek çok insan hamburger, patates kızartması ve pizza gibi gıdaları tükettiği zaman kendini mutlu hissettiğini belirtiyor ancak bu iyilik hali yerini pişmanlık, kilo alımı ve hastalıklara bırakıyor.

Trans yağ kısıtlaması 2 ay sonra başlıyor. Peki, hazır mıyız?

Son tüketiciye sunulması amaçlanan gıdalarda ve perakende satışa yönelik gıdalarda 100 gram yağ için maksimum 2 gram trans yağ kısıtlaması uygulaması Ocak 2021’de başlıyor. Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, “hayvansal ve endüstriyel trans yağın nasıl ayrıştırılacağına ve endüstriyel trans yağın ölçümüne dair standart bir metot belirlenmesinin, üretilen gıdaların uygunluğunu denetlemek açısından önemli olduğu” uyarısında bulundu.

DSÖ ‘Trans Yağ Raporu’ yayınladı

DSÖ'nün gıda tedarik zincirinden trans yağın tümden kaldırılması hakkındaki yıllık raporu 9 Eylül’de sanal bir etkinlikle yayınlandı.

Türkiye trans yağ ödevini henüz tamamlamadı

Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı: “Gıda sektörünün mevzuata uyumu çok yakın izlenmeli ve denetimlerin nasıl ve hangi analiz metoduna göre yapılacağı somutlaştırılmalıdır. Son hedef, tüm gıda zincirinde yani ‘Son tüketiciye veya toplu tüketim yerlerine yönelik olmayan bir gıdayı diğer gıda işletmecilerine arz eden gıda işletmecilerini de kapsayacak şekilde, sınırın %1’e inmesi olmalıdır.”
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -