Ekim ayında ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre artarken, İnek, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri üretimi azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı Süt ve Süt Ürünleri İstatistiklerini yayınladı. Verilere göre, Ekim ayında ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,3 artışla 774 bin 681 tona yükseldi.

İçme sütü üretimi azaldı

Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 135 bin 992 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %3,3 azalış gösterdi.

İnek peyniri üretimi 55 bin 255 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %1,7 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise bin 445 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %19,7 azaldı.

Yoğurt üretimi 96 bin 393 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %2,3 arttı. Ayran üretimi ise 62 bin 380 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %0,4 azalış gösterdi.

Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,3, protein oranı ise ortalama %3,1 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,6 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,3 arttı.

1 Yorum

  1. Sayın Vehbi Ozkanli çok doğru bir noktaya değinmişsiniz. Bu durum ilgili kurumların da dikkatini çekse ….gerçekten gelinen nokta içler acısı…uretmeden tüketen bir toplum olduk. Bari üreten kişilere destek olunsa….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın