16.9 C
Ankara
Pazartesi, Eylül 25, 2023

peynir

Firmaların almadığı 30 ton sütü belediye aldı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bayram nedeniyle firmalar tarafından alınmayan ve üreticinin elinde kalan 30 ton sütü satın alarak, peynir yaptırdı.

Toplanan inek sütü miktarı arttı, içme sütü üretimi düştü

Toplanan inek sütü miktarı arttı, içme sütü üretimi düştü

İçme sütü, yoğurt, ayran ve tereyağı üretimi azaldı

İçme sütü, yoğurt, ayran ve tereyağı üretimi azaldı

İleri yaşlarda doğru peynir tüketimi çok önemli

Kemiklerin güçlenmesini sağlayan, diğer süt ürünlerine göre besleyici içeriği daha fazla olan peynir, ileri yaşlarda büyük önem taşıyor.

İyi Partili Çulhaoğlu: “Yandaş medyanız bile ‘Peynire alarm kilidi takıldı.’ haberlerini yapıyorlar artık.”

İyi Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu, yanlış tarım politikaları değiştirilmese gıda enflasyonundaki bugünkü yükselmenin daha da artmaya devam edeceğini, vatandaşın artık peynirini, sütünü alamayacağını ileri sürdü. Çulhaoğlu; “İşte, sizin yandaş medyanız bile ‘Peynire alarm kilidi takıldı.’ haberlerini yapıyorlar artık.” diye konuştu.

2020’de ticari işletmelerce toplanan süt miktarı yüzde 3,5 arttı

Aralık ayında ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı, bir önceki yılın aynı ayına göre %0,8 artışla 787 bin 172 tona yükseldi. Ocak-Aralık döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre artış %3,5 oldu.

Üretilen 40 ton satılan 500 ton

50 bin kişiye ulaşan Peynir Atölyesinde son dersi veren TOBB Karaman Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ahsen Toktay, dünyanın en iyi 5 peyniri arasında sayılan Karaman Divle Obruk Peyniri’nin 40 ton üretildiğini ancak piyasada 500 ton satıldığını bildirirken, coğrafi işaretin önemini vurguladı.

İçme sütü üretimi arttı, yoğurt ve ayran üretiminde düşüş devam ediyor

Ocak-Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre inek peyniri, tam yağlı süt tozu, kaymak, tereyağı ve yağsız süt tozu üretimi artarken, diğer peynirler, yoğurt ve ayran üretimi azaldı.

Peynirin 8 bin yıllık serüveni Peynir Atölyesinde

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seval Sevgi Kırdar, antik çağlardan günümüze peynirin serüvenini Peynir Atölyesi’nde anlattı. Peynirin 8 bin yıllık bir geçmişi olduğunu kaydeden Kırdar, “İmparatorluklar ve aristokrasiden, seramik ve yazıdan, metal aletlerden ve silahlardan önce peynir vardı” dedi.

ATB’den online peynir atölyesi

Antalya Ticaret Borsası ile Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde pandemi döneminde tarımsal eğitimi sürdürebilmek amacıyla başlatılan uzaktan eğitim programı, Peynir Atölyesi ile devam ediyor. Ücretsiz online planlanan Peynir Atölyesi 2 -24 Ocak tarihleri arasında Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak. Eğitimin sonunda yapılacak sınavda başarılı olan katılımcılara belge verilecek.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img