Nisan'da aylık bazda süt ve süt ürünleri üretimi geriledi.

Nisan ayında süt ve süt ürünleri üretiminde aylık bazda düşüş yaşanırken, geçen yılın aynı ayına göre üretimde artış görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Nisan ayı süt ve süt ürünleri üretim rakamlarını açıkladı. Verilere göre, Nisan ayında süt ve süt ürünleri üretiminde aylık bazda düşüş yaşandı, geçen yılın aynı ayına göre ise üretimde artış görüldü.

Aylık bazda üretim geriledi

Nisan ayında bir önceki aya göre; toplanan süt miktarı, içme sütü üretimi, kaymak, tam yağlı süttozu, yarım yağlı süttozu, yağsız süttozu, tereyağı ve inek peyniri üretiminde düşüş yaşandı.

Aylık bazda üretimi artan süt ürünleri yoğurt, ayran ve karışık sütlerden elde edilen peynirler oldu.

Nisan ayında süt ve süt ürünleri üretiminde geçen yılın aynı ayına göre üretimde artış görüldü.

Nisan ayında ticari süt işletmelerince 899 bin 190 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,5 artarken, bir önceki aya (Mart 2018) göre düşüş görüldü.

Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 142 bin 197 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %13,9 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi 63 bin 385 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %14,9 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 5 bin 6 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %8,6 arttı.
Yoğurt üretimi 101 bin 50 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %4,7 arttı. Ayran üretimi ise 65 bin 104 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 artış gösterdi.
Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,5, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,5 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın