İçerisinden geçmekte olduğumuz pandemi günlerinde sütün her yaştan birey için öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirten ASÜD Başkanı Harun Çallı, “bu zorlu süreç, tüketicilerin sağlıklı ve hijyenik ürünlere olan bakış açısını değiştirmiş, ambalajlı gıdanın önemi tartışmasız olarak kavranmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, 1 Haziran Dünya Süt Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenmede süt ve süt ürünlerine mutlaka yer verilmesi gerektiğini belirterek “Özellikle çocuklarımızın düzenli süt içmeleri, geleceğimizi emanet edeceğimiz sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlayacaktır. Çiftçimizin önemli gelir kapısı olan süt, kırsal kalkınmamızın temeli, refahının artmasının anahtarıdır.  Ekonomimiz için yerli ve milli süt ürünlerimiz halen keşfedilmemiş potansiyel güçtür. Bu nedenle süt dediğimiz bu mucize besinin hak ettiği değeri bulması için; el birliği ile çalışmamız gerek.” dedi.

Pandemi günlerinde sütün her yaştan birey için öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirten Çallı, “bu zorlu süreç, tüketicilerin sağlıklı ve hijyenik ürünlere olan bakış açısını değiştirmiş, ambalajlı gıdanın önemi tartışmasız olarak kavranmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında ülkemizde süt ve süt ürünleri tüketiminin arzu edilen düzeyde olmadığına dikkat çeken Çallı, açıklamasında şunları kaydetti:

Sofralarımızda gazlı içecekler yerine süt ve süt ürünlerine yer açalım

“Biz büyükler yaz mevsiminin sıcak günlerinin başladığı şu günlerde sofralarımızda gazlı içecekler yerine, başta ayran olmak üzere, yoğurt, peynir, süt tatlıları gibi daha fazla süt ürünlerine yer açarak çocuklarımıza örnek ebeveynler olmalıyız ki sütün getireceği sağlık ve zindelik çiftçimizin refahına, ülkemizin kalkınmasına vesile olsun.

Sütün ‘sağlıksız tüketimini’ teşvik etmek akıl alır gibi değil

Sağlığın en kıymetli hazine olduğunu bir kez daha idrak ettiğimiz bir dönemde  hala sokak sütçüleri eliyle, nerede, hangi koşullarda, hangi hayvandan sağıldığı, kaynağı belli olmayan çiğ sütlerin tüketiciye satıldığını görüyoruz. Doğal, organik kandırmacasıyla, mikroplu süt için diyenlere “her ne kadar akademik unvana da sahip olsalar” dahi itibar edilemeyeceğini maalesef geçte olsa kavradığımız şu günlerde ambalajlı ürünlerin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Türk süt ve süt ürünlerinin Çin sofralarında çok beğenileceğine ve fark yaratacağına eminiz.

Bugün geldiğimiz noktada 47’si üyelerimizden oluşan 54 tesise Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yayınlanan listede, ihracat onayı verilmiştir. ASÜD olarak, “süt ürünlerimizi Çin’e ihraç etmenin bir hayal olmadığına” inanarak yürüttük. Bu gurur verici bir tablodur. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız. Artık Çinli tüketicilerimiz de dünyanın birçok yerine ihraç ettiğimiz lezzetli peynirlerimizin tadına varacaktır.

Fakat her şey bitmiş değil; Ülkemiz hayvancılığını da yakından ilgilendiren bu kazanımın et sektörümüz açısından da getirisi çok büyük olacaktır. Bu nedenle bu fırsatı çok iyi değerlendirmeliyiz. Kamunun liderliğinde tüm taraflar üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeli ki dünyanın önemli oyuncularının boy gösterdiği Çin pazarında ve Uzakdoğu pazarlarında kalıcı olarak varlığımızı sürdürebilelim.

Sanayicimizin ihracat pazarlarında elde edeceği bu başarılar sayesinde çiftçimizin üretmiş olduğu çiğ süt ve et fiyatları da ülke içerisinde istikrara kavuşacaktır. Bu sayede sanayicimiz dünya standartlarında üretmiş olduğu ürünleri tüketicilerimize, daha avantajlı fiyatlarla arz etmeye devam edebilecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın