0.3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

süt

Dünya gıda fiyatları yükselmeye devam ediyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) bugün yayınladığı FAO Gıda Fiyat Endeksine göre, dünya gıda fiyatları Aralık ayında süt ürünleri ve bitkisel yağlar başta olmak üzere üst üste yedinci ayda da arttı.

Tat Gıda, Sek Süt’ü sattığını duyurdu

Süt ve süt ürünleri iş kolundaki tüm varlıkların satışına karar veren Tat Gıda, Sek Süt’ün Çallı Gıda’ya satışını KAP’a bildirdi.

Eylül ayında 772 bin 552 ton inek sütü toplandı

Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %5,7 artışla 772 bin 552 tona ulaştı.

564 projeye 261 milyon lira hibe

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 9. Başvuru Çağrısı 2. Grup sonuçlarının belli olduğunu belirterek, bu kapsamda destek almaya hak kazanan 564 projeye 261 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı.

Sarıbal uyardı: Süt ve et krizi kapıda!

CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, artan girdi maliyetlerine rağmen çiğ süt alım fiyatlarının 1 yıldır değişmediğini belirterek, “Süt üreticileri maliyetlerini karşılamıyor. Süt hayvanları kesime gidiyor. Önümüzdeki süreçte süt hayvanlarının kesime gitmesinden dolayı bizleri süt ve et krizi beklemektedir” dedi.

Üreticiden ağır tepki: “O verdiğiniz 40 kuruş desteği de alın, başınıza çalın!”

Son günlerde yaşanan çiğ süt referans fiyatı tartışmalarının ardından Ulusal Süt Konseyinin “zam yok, prim artışı var” açıklamasına en sert tepki Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut’tan geldi. Karabulut, “O verdiğiniz 40 kuruş desteği de alın, başınıza çalın!” dedi.

Ağustos ayında 820 bin 835 ton inek sütü toplandı

Ticari süt işletmelerince 820 bin 835 ton inek sütünün toplandığı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %5 arttı. Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,8 artış görüldü.

Küresel gıda fiyatları Ağustos’ta arttı

En çok işlem gören gıda ürünlerinin uluslararası fiyatlarını izleyen FAO Gıda Fiyat Endeksi, Ağustos ayında ortalama 96.1 puanla bir önceki aya göre %2 arttı ve Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaliteli uyku için 12 besin

Uyku bir lüks değil, bir ihtiyaçtır. Bu nedenle iyi ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı düzenli uykudan geçiyor. Gün içerisinde tüketilen besinlerin de uyku kalitesinde oldukça büyük etkisi var. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, uyku kalitesini artıran 12 besin hakkında bilgi verdi.

68 projeye 71 milyon lira hibe

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Destekleri 8. Başvuru Çağrısı 3. Grup sonuçlarının belli olduğunu belirterek, bu kapsamda destek almaya hak kazanan 68 projeye 71 milyon lira hibe sağlanacağını açıkladı.
- Advertisement -

Latest News

Tarım ve Orman Bakanlığında yeni atamalar

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcılığına Yunus Bayram; Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne Oktay Öcal; Et ve Süt Kurumunda açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine ise Cemal Çalık atandı.
- Advertisement -