Ajinomoto Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Toru Okazaki - Örgen Gıda ve Kükre Gıda İcra Kurulu Başkanı Sinan Altun

Dünyanın en büyük gıda üreticilerinden Ajinomoto’nun bölgesel üs yapacağı Türkiye, şirketin büyüme stratejisinde yükselen yıldız olarak değerlendiriliyor.

Bünyesinde Türkiye’nin köklü gıda markası Kemal Kükrer’in yanı sıra Bizim Mutfak’ı bulunduran Ajinomoto, gerçekleştirdiği ilk basın toplantısında Türkiye planlarını anlattı. 2020 vizyonunu, gıda ve içecekte dünyanın ilk 10 markası arasına girmek olark belirleyen Ajinomoto’da Türkiye’nin de aralarında bulunduğu “Rising Stars” (Yükselen Yıldızlar) grubu, şirketin cirosunun yüzde 2’sini oluşturuyor. Firma, Türkiye’yi coğrafi üs haline getirerek 2020’ye kadar bu oranı yaklaşık 4 katına çıkarmayı hedefliyor.

Örgen Gıda ve Kükre Gıda İcra Kurulu Başkanı Sinan Altun, Ajinomoto’nun bugüne kadar 500 milyon TL’den fazla yatırım yaptığı Türkiye’de çok büyük hedefleri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, şirketin global hedefleri arasında çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Altun; “Çünkü Ajinomoto Grup, Türkiye’yi ‘rising star’ olarak adlandırdığı bölgenin merkez üssü olarak görüyor. Temel hedefimiz, 5 yıl içinde Türkiye’yi bölgesel üretim üssü haline getirmek. Türkiye; Orta Doğu, İran, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Rusya için bir üs olacak. Ayrıca Ajinomoto’nun Ar-Ge gücünden yararlanarak, yeni ürünlere de odaklanacağız. Yol haritamızı belirledik; emin adımlar ve verimli yatırımlarla büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

“Türkiye’nin vizyonuna güç katmaya hazırız”

Ajinomoto Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Toru Okazaki – Örgen Gıda ve Kükre Gıda İcra Kurulu Başkanı Sinan Altun

Basın toplantısında söz alan Ajinomoto Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Toru Okazaki de, Türk ve Japon halklarının tarihin çok eski dönemlerinden bu yana zor zamanlarda hep birbirine tutunmayı, yardım etmeyi, dost olabilmeyi başardığını belirtti. Okazaki, “Türkiye’nin son yıllarda sahip olduğu ekonomik vizyon ve büyüme potansiyeline duyduğu inanç ile güçlü yatırımlara imza atıyoruz. Ajinomoto olarak global ölçekteki Ar-Ge altyapımız, geniş ağımız ve uzmanlığımızla dünyaya açık, rekabetçi, ekonomisini büyüten bir ülke olmayı hedefleyen Türkiye’nin vizyonuna güç katmaya hazırız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz