“Arım, Balım, Peteğim” projesinde deneme üretimi başladı

Ordu Valiliği öncülüğünde yürütülen “Arım, Balım, Peteğim” projesi kapsamında bal analiz laboratuvarları ve paketleme tesisinde incelemelerde bulunan Ordu Valisi Seddar Yavuz, bal paketleme tesisinin test üretimine başladığını müjdeledi.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu Valiliği öncülüğünde yürütülen “Arım, Balım, Peteğim” projesi kapsamında kurulan bal analiz laboratuvarları ve paketleme tesisinde 09 Ocak Salı günü incelemelerde bulundu.

Projede son aşamaya gelindiğini söyleyen Vali Yavuz, tesisin işletilmesi noktasında Ordu’da farkındalık oluşturmak amacı ile Ordu Valiliği, Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürlüğü, Altınordu Belediye Başkanlığı, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve bal üreticilerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildiğini hatırlatarak, proje değerinin yaklaşık 40 milyon TL olduğunu ifade etti.

“Üretici alın terini en iyi fiyattan pazarlayacak”

Vali Yavuz: “Arıcılık Araştırma Enstitüsünün gözetim ve denetimindeki laboratuvar sistemlerimiz belki dünyada tektir.”

Ordu balında markayı garanti etmek istediklerini söyleyen Vali Yavuz, şöyle konuştu: “Arıcılık Araştırma Enstitüsünün gözetim ve denetimindeki laboratuvar sistemlerimiz belki dünyada tektir. Bu denli bal analizi yapabilen laboratuvar sistemleri neredeyse yok denecek kadar azdır. Bununla övünüyoruz, gurur duyuyoruz. Burada arının balı hangi çiçekten ürettiği, katkı maddesinin olup olmadığı dahil her türlü analiz yapılabiliyor. Bundan sonra bir sertifikasyon sistemine geçeceğiz. Bunu yaptığımızda, balla ilgili insanların zihnindeki şüpheyi ortadan kaldıracağız. Yediğim bal hakiki bal mıdır? Yoksa şeker midir? İnsan sağlığına zararlı bir madde var mıdır? Tüm bu soru işaretlerinin tamamını bertaraf etmiş olacağız. Böylelikle üreticimizin alın terini ve ürünün en iyi fiyattan pazarlama, aynı zaman tüketiciyi de en kaliteli balla buluşturmak gibi önemli bir işlevi görmüş olacağız.”

“Balmer şirketi kuruldu”

BALMER Paketleme Pazarlama Analiz ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş ünvanlıyla şirketin kurulduğunu da belirten Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Şirketimizin şu anda yönetim kurulu başkanı Ordu İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanımızdır. Şirkette aynı zamanda Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve Altınordu Belediye Başkanımız da imza yetkili kurumlar olarak öne çıkıyor. Bunların haricinde Ordu, Giresun, Trabzon, Sinop, Samsun, Rize İlleri Arı Yetiştiricileri Birlikleri ile Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimizde bu şirketin ortağı konumundadır. Dolayısıyla şu aşamada 1.350.000 TL sermayeli şirketi kurmuş bulunuyoruz. Bölgemizdeki bütün üreticilerimiz bundan yeteri kadar istifade edecektir” diye konuştu.

“Karadeniz için önemli bir gün”

Karadeniz için önemli bir gün olduğunu belirterek, bal paketleme tesisinin bugün itibariyle test üretimine başlandığını müjdeleyen Vali Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Artık bundan sonra bu emaneti şirketimize teslim ediyoruz. Valiliğimizin gözetim ve denetimde, şirketimiz tamamen piyasa koşullarında hizmet edecek ve inşallah üreticimizin hak ettiği geliri de elde etmesini sağlayacak.  Aynı zamanda tüketimiz de sağlıklı ve gerçekten kaliteli bir bala ulaşmış olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz