21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

İstanbullular mobil halk ekmek satışını destekliyor

Okumalısınız!

Yaşam İçin Gıda
Yaşam İçin Gıda
Gıda, yaşamdır! Yaşamınız söz konusu olduğunda efsaneleri bir kenara bırakın!

İstanbul Barometresi Ocak 2021 anket çalışmasının sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 85,8’i İstanbul Halk Ekmek’in kentin işlek noktalarında mobil araçlarla ekmek satışı uygulamasını destekliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul İstatistik Ofisi, 741 hane ile telefon üzerinden görüşülerek hazırladığı “İstanbul Barometresi” araştırmasının Ocak ayı sonuçlarını açıkladı.

Dördüncüsü gerçekleştirilen araştırmanın Ocak ayı sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 85,8’i İstanbul Halk Ekmek’in kentin işlek noktalarında mobil araçlarla ekmek satışı uygulamasını destekliyor. Uygulamayı desteklemediğini belirtenlerin oranı %7,4 olurken, kararsızların oranı %6,8’de kaldı.

İstanbul’un 3 sorunu

Anket sonuçlarına göre İstanbul’un en önemli sorunları arasında; olası İstanbul depremi, ekonomik sorunlar ve ulaşım ilk üç sırayı aldı. Bu üç sorunu, göçmen ve mülteciler ile kentsel dönüşüm takip etti.

Anketten çıkan diğer sonuçlar ise şöyle:

Ev içi gündem, ekonomik sorunlar ve Covid-19 oldu.

Katılımcıların %39,3’ü evde en çok ekonomik sorunların konuşulduğunu, %30,8’i Covid-19’un, %5,9’u ise barajlardaki su miktarı ve kuraklık sorunun konuşulduğunu belirtti.

Türkiye ekonomisi kötüleşecek

İstanbulluların %50,8’i Türkiye ekonomisinin kötüleşeceğini düşünüyor. Ekonominin yakın dönemde iyileşeceğini düşünenlerin oranı Aralık 2020’ye göre azalarak %24 seviyesine düştü.

Katılımcıların %47,7’si ise kendi ekonomik durumlarının yakın dönemde kötüleşeceğini düşünüyor. Ekonomik durumlarının iyileşeceğini düşünenlerin oranı Aralık ayına göre azalarak %20,2 olurken, ekonomik durumunda değişiklik olmayacağını düşünenlerin oranı %32,1 oldu.

Geçinecek kadar para kazanamadığını belirtenlerin oranı Aralık ayına göre artarak %57,1’e yükseldi. Yüzde 39,8’i geçinecek kadar para kazanabildiğini belirtirken, Ocak ayında birikim yapabildiğini söyleyenlerin oranı %3,1’de kaldı.

Kredi kartı borcunun asgari tutarı ödendi

Kredi kartı kullandığını belirten katılımcıların yüzde 31’i, kart borcunun tamamını ödeyebildiğini, yüzde 42.9’u ise asgari tutarı ödediğini belirtti.

Katılımcıların yüzde 18.7’si hiç ödeyemediğini, yüzde 5.3’ü asgari-tamamı arasında bir tutar ödediğini, yüzde 2,1’i ise asgariden az tutar ödediğini kaydetti.

Bu haber de ilginizi çekebilir: İstanbulluların yüzde 60,2’si geçinecek kadar para kazanamıyor

[mc4wp_form id=”25750″]

Son Haberler

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...