-5.2 C
Ankara
Salı, Ocak 19, 2021

ulaşım

Aralık ayında açlık sınırı 2 bin 478 lira oldu

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi’ne göre, Aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 478 lira olarak tespit edildi. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 8 bin 570 lira olarak gerçekleşti.

İstanbul’un Aralık ayı enflasyonu belli oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, Aralık ayında İstanbul’da perakende fiyatlar yüzde 1,36, toptan fiyatlar ise yüze 2,05 arttı. En fazla artış ev eşyası ve gıdada gerçekleşti.

Memur-Sen: Açlık sınırı 2.523,2 TL

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.523,2 TL, yoksulluk sınırı ise 7.353,2 TL olarak belirlendi.

Açlık sınırı, bir ayda 88 lira artışla 2 bin 345 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı Mart ayı araştırmasının sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı), bir önceki aya göre 88 lira artışla 2 bin 345 lira 24 kuruşa yükseldi.

Yolcular değil, havayolu şirketleri korunmuş!

Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik’te değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe göre; yolcuların ücret iade talepleri, uçuş yasaklarının kalkmasından iki ay sonrasına kadar ertelendi. Konuyla ilgili pek çok mesaj aldığını belirten Sözleşme Hukuku Uzmanı Avukat Umut Yeniocak, “Yolcular değil; havayolu şirketleri korunmuş!” değerlendirmesinde bulundu.

Yoksulluk sınırı 6 bin 252 liraya, açlık sınırı ise bin 919 liraya yükseldi

TÜRK-İŞ’in “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Ekim ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, yoksulluk sınırı 6 bin 252 liraya, açlık sınırı ise bin 919 liraya yükseldi. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 311 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise bin 014 TL arttı. Son bir yılda mutfağa gelen ek yük 375 TL ve aile bütçesine gelen ek yük bin 223 TL oldu.

Tahminler boş çıktı, enflasyonda son 15 yılın rekoru kırıldı

Eylül’de aylık bazda tüm tahminlerin ötesinde yüzde 6,30 artan tüketici enflasyonu, yıllıkta yüzde 24,52’ye yükseldi. Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık enflasyon yüzde 27,70’e ulaştı. Üretici enflasyonu ise aylık yüzde 10,88 artışla yıllıkta yüzde 46,15’i gördü. Gerçekleşen oranlarla birlikte TÜFE, 15 yıl sonra ilk kez yüzde 20’nin üzerine çıktı.

İTÜ “Dünyanın En Yeşil 100 Üniversitesi” Arasında

İstanbul Teknik Üniversitesi, dünyanın seçkin üniversitelerinin kampüslerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği Greenmetric (Yeşil Ölçüm) sıralamasında 619 üniversite içerisinde 77. sırada yer alarak ilk 100’e giren ilk ve tek Türk üniversitesi oldu.

Açlık sınırı 20 TL, yoksulluk sınırı 66 TL geriledi

TÜRK-İŞ’in hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçtiğimiz aya göre Haziran ayında 20 TL, yoksulluk sınırı tutarı ise 66 TL geriledi.

Endüstri 4.0, Rekabet ve Gıda Sanayinde İnovasyon Yönetimi Nasıl Olmalı?

Endüstri 4.0; dizayn, üretim, operasyon, ürün ve üretim sistem hizmetlerinde transformasyon yaratmaktadır. İnsan, makine ve aksamlar arasındaki akıllı ve interaktif yakınlaşma, üretim sistemlerinde; %30 daha hızlı, %25 daha verimli ve yüksek miktarda üretim sağlama imkanına kavuşturmaktadır. Elbette işimize yarar!
- Advertisement -

Latest News

İşte doğal gaz faturalarını düşürecek önlemler

Kar yağışı ve soğuyan havalar sebebiyle doğalgaz tüketimi arttı. Doğalgaz kullanırken bazı konulara dikkat edilerek faturaları aşağı çekmek ve yüksek konfor elde etmek mümkün. Ancak doğru bilinen yanlışlar doğalgaz tüketimini artırıyor, faturalar yüksek geliyor. Üstelik ödenen yüksek tutarlara rağmen evler yeterince ısıtılamıyor.
- Advertisement -