24 yıldır PepsiCo’da çalışan ve son 12 yılını şirketin üst yöneticisi (CEO) olarak geçiren Indra Nooyi, 3 Ekim’de görevi bırakacağını açıkladı. Aynı zamanda dünyanın en güçlü kadınları arasında gösterilen Nooyi, CEO görevini Ramon Laguarta’ya devredecek.

PepsiCo CEO’su Indra Nooyi, 3 Ekim’de görevini bırakacağını açıkladı. Nooyi, CEO görevini, Pepsi’nin Avrupa ve Sahra Altı Afrika Bölümü başkanlığını yürüten İspanyol asıllı Ramon Laguarta’ya devredecek. Indra Nooyi’nin yerini alacak olan Ramon Laguarta ise 53 yıllık PepsiCo tarihinin 6. CEO’su olacak.

Hint asıllı 62 yaşındaki Nooyi, şirketin yurt dışı doğumlu ilk CEO’su olmanın yanı sıra aynı zamanda PepsiCo’nun ilk kadın CEO’su olarak şirkette ilklere imza atmıştı.

Nooyi, geçtiğimiz yıl Fortune dergisi tarafından General Motors Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mary Barra’nın ardından dünyanın en güçlü ikinci kadını olarak gösterilmişti.

Nooyi’nin 12 yıllı CEO görevi esnasında PepsiCo, 2006 yılında 35 milyar dolar olan net gelirini, 2017 yılında 63,5 milyar dolara çıkardı. Şirket, Nooyi döneminde yıllık bileşik yüzde 5,5’lik bir büyüme oranı yakaladı.

Nooyi, CEO olarak görev yaptığı dönemde Tropicana’nın devralınması, Quaker Oats ile birleşmesi ve Quaker ve Gatorade işlerini PepsiCo’ya kazandırmanın yanı sıra PepsiCo tarihindeki en büyük satın alma olan Wimm-Bill-Dan’ın satın alınması işlemlerini de başarıyla yürüttü.

Nooyi, görevi bırakmasına ilişkin açıklamasında; PepsiCo’nun liderliği erçekten hayatımın şerefiydi.” yorumunda bulundu.

Nooyi, 3 Ekim’de görevini bırakmasına karşın 2019 yılı başına kadar şirketin yönetim kurulu başkanı olarak görevine devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın