Gıdada taklit ve tağşiş yapana hapis cezası geliyor

Yapılacak yasal değişiklikle gıdada taklit ve tağşişte 2 yıl içinde eylemin tekrarlanması durumunda işletmeciye hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye Tarım Orman Şurası sonuç bildirgesinde gıdada taklit ve tağşiş cezalarının caydırıcı seviyeye yükseltileceğinin belirtilmesinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı, bu alanda yapılacak yasal düzenleme çalışmalarını başlattı.

Mevcut düzenlemeye göre taklit ve tağşiş yapanlara yönelik idari para cezası, söz konusu parti ürünün piyasadan toplatılması ve bu ürünlerin kamuoyuna ifşa edilmesi gibi yaptırımlar uygulanıyordu.

Bakanlık, tüketicinin menfaatlerinin en üst düzeyde korunması ve ceza maddesinin caydırıcı nitelik kazanması amacıyla 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nda değişiklik yapılarak, gıdada taklit ve tağşiş yapanlarla etkin mücadele edilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Açıklamada, yapılması planlanan değişiklikle taklit veya tağşiş yapılan gıda veya yemi üreten, ithal eden, kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz edenler ile izlenebilirliğini sağlamadan piyasaya arz eden perakendeci iş yerlerine kademeli cezalar getirilmesinin öngörüldüğü belirtildi.

Taklit ve tağşiş yapanlara hem idari ve adli para cezalarının getirilmesi hem de bu fiili 2 yıl içinde tekrarlamaları durumunda işletmeciye hapis cezası verilmesi ve işletmecinin faaliyetinden men edilmesi yaptırımları üzerinde çalışıldığı ve taslak halindeki düzenlemeye, kamuoyundan gelen talep ve görüşler doğrultusunda son şekli verileceği bilgisi de açıklamada yer aldı.

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, 2018 yılında 1 milyon 124 bin 918, bu yıl Ekim ayı itibarıyla da 985 bin 188 adet gıda denetimi yapıldı. 

Bakanlık, 2012-2018 yıllarında ise toplam 769 firmanın bin 605 farklı ürününü kamuoyuna açıkladı. 1376 ürün taklit ve tağşiş kapsamında, 229 parti ürün ise içinde ilaç etken maddesi ya da boyar madde bulunması nedeniyle kamuoyuna ifşa edildi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın