11.8 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 4, 2022

taklit

Gürer: “Eylül ayından bu yana hileli gıda ürünlerinin listesi neden açıklanmıyor?”

Gürer: “Eylül ayından bu yana hileli gıda ürünlerinin listesi neden açıklanmıyor?”

Gıda ve yemde taklit ve tağşiş yapanlara uygulanacak cezalar belli oldu

Gıda ve yemde taklit ve tağşiş yapanlara uygulanacak cezalar belli oldu

Bakanlıktan 172 işletme için savcılıklara suç duyurusu

Tarım ve Orman Bakanlığı, geçen yıl gerçekleştirdiği 1 milyon 356 bin 643 gıda denetiminde, 14 bin 562 adet idari para cezası verirken, 172 işletme için savcılıklara suç duyurusu yaptığını duyurdu.

Marka Koruma Grubu sahte, taklit, kaçak ürünlere dikkat çekti

Pandemide arı ürünlerinde sahteciliğin dört kat arttığına değinen Marka Koruma Grubu sözcüsü Aslıhan Aydınlık, “tütün ürünlerine ÖTV indirimi kararında maktu verginin sabit kalmasının ucuz sigaraların fiyatlarının arttırılması olasılığını gündeme getirmesiyle kaçak tütün ve kaçak sigaranın önümüzdeki dönemde artabileceğini” belirtti.

Yanıltıcı yayına ceza öngören maddeleri iptal edilen teklif yasalaştı

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Teklifin, yanıltıcı yayın yasağına ilişkin hükümlerini içeren maddeleri yapılan oylamalarda iptal edilerek, teklif metninden çıkarıldı.

Toç Bir-Sen: “Yayın yasağı, tüketicide gıda güvenliği konusunda gerçekler gizlenmek mi isteniyor algısı oluşturuyor”

Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk; "Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" başlığıyla Meclis gündemine gelen fakat kamuoyunda oluşan tedirginlik nedeni ile görüşülmesi ertelenen 29, 30, 31 ve 32. Maddelerinin düzenleme yapılmadan yeniden Genel Kurula sevk edilmesini doğru bulmadıklarını dile getirerek “Bu durum tüketicide endişe, korku ve güvensizlik oluşturmaktadır” dedi.

Bakanlıktan yeni ifşa listesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen 91 firmaya ait 113 parti ürünü ifşa etti.

“Teklif kanunlaşırsa, nişasta bazlı şurubun kanserojen olduğunu ifade etmek suça dönüşüyor.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nde, gıdada taklit, tağşiş yapanları cezalandırma yerine toplumu bilinçlendirmeye çalışanları suçlu ilan etmek gibi bir yaklaşım olduğunu savunarak, "Teklif kanunlaşırsa, nişasta bazlı şurubun kanserojen olduğunu ifade etmek suça dönüşüyor." dedi.

50 bin liraya kadar ceza! İşte yeni kanun teklifi…

TBMM Başkanlığı'na sunulan yeni kanun teklifine göre, gıda güvenliği ve güvenilirliği hususunda yanıltıcı yayın yapan kişilere 20 bin Türk lirasından 50 bin Türk lirasına kadar idari para cezası verilecek.

Gıdada taklit tağşiş yapan 69 firma daha ifşa edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılına ait 4. tağşiş listesini yayınladı. Gazlı içecekten, bala, çaydan zeytinyağına, çikolatadan ete kadar birçok üründe tağşiş ortaya çıktı.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img