Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı istatistiklerine göre, toplanan inek sütü miktarı ile içme sütü, peynir ve ayran üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdi.

Ticari süt işletmelerince 910 bin 757 ton toplanan inek sütü, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,6 azaldı. Aynı şekilde Mayıs ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 142 bin 166 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %0,6 azalış gösterdi.

Peynir ve ayran üretimi düştü

İnek peyniri üretimi 62 bin 295 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %7,1 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 5 bin 239 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %5,9 azaldı.

Yoğurt üretimi 105 bin 331 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %3,2 artarken, ayran üretimi ise 54 bin 413 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %7,1 azalış gösterdi.

Mayıs ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,4, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında bir önceki aya göre %2,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %0,6 azaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın