Mayıs ayında tavuk ve hindi eti üretiminde geçen yılın aynı dönemine göre gerileme yaşandı. Aynı şekilde kesilen tavuk ve hindi sayısı da geçen yıla göre düşüş gösterdi. Yumurta üretiminde ise yüzde 1,2’lik artış oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı Kümes Hayvancılığı istatistiklerini yayınladı. Verilere göre, Mayıs ayında tavuk eti üretimi 193 bin 330 ton, hindi eti üretimi ise 4 bin 656 ton olarak gerçekleşti.

Tavuk eti üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre %8 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,3 azaldı. Mayıs ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre %2,1 arttı, ancak bir önceki yılın aynı ayına göre %32,4 azaldı.

Tavuk eti üretim miktarı, Mayıs 2019

Kesilen tavuk sayısı 109 milyon, kesilen hindi sayısı ise 458 bin adet oldu

Kesilen tavuk sayısı Mayıs ayında bir önceki aya göre %8,3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %5,7 azaldı. Mayıs ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre %1,6 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %26 azaldı.

1,6 milyar adet gerçekleşen tavuk yumurtası üretimi Mayıs ayında bir önceki aya göre %1,2 azaldı. Yumurta üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %1,2 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre %1,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,4 azaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya lütfen adınızı yazın