ATO’dan üyelerinin ‘yemek kartı boykotuna’ destek!

0
317
ATO Başkanı Gürsel Baran: "Bugün halen kredi kartlarında bile komisyon oranı yüzde 1-1,20 seviyelerindeyken yüzde 9-10'luk komisyon oranları gerçekten çok yüksek"

Ankara Ticaret Odası (ATO), yemek kartlarına uygulanan yüksek komisyonlar nedeniyle 27 Aralık Çarşamba günü boykot yapmaya hazırlanan üyelerine destek verdi. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren ATO üyelerinin yemek kartlarının komisyon oranları nedeniyle mağduriyet yaşadığını belirterek, komisyon oranlarının aşağı çekilmesi gerektiğini söyledi.

ATO Başkanı Gürsel Baran, yazılı bir açıklama yaparak, ATO’nun Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi’nin kararı doğrultusunda, 27 Aralık tarihinde TÜRES (Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği) tarafından ülke genelinde gerçekleştirilecek bir günlük boykot kararını desteklediklerini bildirdi.

Baran, ATO Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi’nin yemek kartları konusunda yaşadıkları sıkıntıları gündeme aldıklarını ve kendisine de aktardıklarını anlatarak, “Zaten düşük karlılık oranlarıyla çalışan yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz, yemek kartlarına yüzde 9-10 civarında komisyon uygulandığını ve tahsilatı da ancak 45 gün sonra yapabildiklerini söylüyorlar. Bugün halen kredi kartlarında bile komisyon oranı yüzde 1-1,20 seviyelerindeyken yüzde 9-10’luk komisyon oranları gerçekten çok yüksek” dedi.

Yemek kartı şirketlerinin büyük çoğunlukla yabancı menşeli olduklarını kaydeden Baran, “Arkadaşlarımız bu şirketlerin kendi ülkelerinde yemek kartlarına bu kadar yüksek komisyon uygulayamadıklarını belirtiyorlar” dedi.  Yemek kartları konusunun Vergi Usul Kanunu çerçevesinde çıkartılan bir tebliğle düzenlenmiş olduğunu hatırlatan Baran, “Bu da banka kartları gibi bir nevi finansal operasyon. Düzenlenmesi ve disiplin altına alınması gerekir” dedi.

Esnaf kullanmak zorunda

Ankara’da yemek kartı kabul eden 10 binin üzerinde işletme ve 800 binin üzerinde kullanıcı bulunduğunu bildiren Baran, esnafın bu kartları kullanmama olasılığının bulunmadığına dikkat çekerek,  asıl amacı sağlanan teşvikle işverenlerin çalışanlarına “yemek” bedelini verme ve bunu kayıt altına alma aracı olan bu kartların marketlerde amacı dışında alışveriş için de kullanıldığını kaydetti.

27 Aralık’ta boykot var

ATO’nun Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi’nin TÜRES’in yemek kartlarındaki yüksek komisyon oranlarına dikkati çekmek amacıyla 27 Aralık Çarşamba günü cihazları kullanmayarak boykot yapma kararını destekleme yönünde bir karar aldıklarını bildiren Baran, “Üyelerimiz yemek kartlarına uygulanan komisyon oranlarının yüksekliğinden şikâyetçiler. Kredi kartlarında bile maksimum yüzde 1-1,20 komisyon olduğu bir dönemde yüzde 9-10 komisyon çok yüksek. Yemek şirketlerinin kendilerine çeki düzen vermesi gerek. Sektörün disiplin altına alınması gerekiyor. Komisyon oranlarının makul düzeye çekilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here