-4 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

Sabri Ülker Vakfı

Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine evde gıda israfını azaltma eğitimi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Sabri Ülker Vakfı iş birliğinde okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine evde gıda israfını azaltmaları için eğitim verilecek.

Pandemide yerel ürüne ilgi arttı, gıda alım gücü temel öncelik haline geldi

Avrupa'nın önde gelen gıda inovasyonu girişimi olan EIT Food, 10 Avrupa ülkesinde 5.000 tüketicinin katıldığı çalışmada, pandemi dönemindeki sokağa çıkma yasağının gıda satın alımı ve tüketimi üzerinde derin bir etkisi olduğunu ortaya koydu.

Gripten koruyan öneriler

Kışa girerken grip ve soğuk algınlığı mevsimi de başlar. Mevsime uygun giyinerek hastalıklar uzak durmak mümkün ama sadece ne giydiğimize değil ne yediğimize ve ne kadar yediğimize de dikkat etmeliyiz.

‘Salgın Hastalıklara Karşı Sağlıklı Yaşam Rehberi’

Sabri Ülker Vakfı, pandemi döneminde gerçekleştirdiği çalışmaları ‘Salgın Hastalıklara Karşı Sağlıklı Yaşam Rehberi’nde bir araya getirdi.

Sağlıklı kök sebzeler sofralardaki yerini almaya başladı

Kış mevsimine girerken sağlık deposu kök sebzeler de tezgahlarda yerini almaya başladı. Mineral ve vitaminler bakımından zengin olan kök sebzeler folik asit, beta-karoten, E, C, B2 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum mineralleri ile posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşikler nedeniyle tam bir sağlık deposu.

Şimdi balığın tam zamanı!

Yeterli ve dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçası olan balık, içerdiği değerli yağ bileşenleri, vitamin ve minerallerle vücudun protein ihtiyacını yüksek oranda karşılayarak kalp sağlığı ve bağışıklık sistemi olmak üzere sağlığa büyük oranda katkı sağlıyor.

Kalp sağlığınız için öğünlerinizde yağlı tohumlara yer açın

Özellikle ceviz, fındık, badem, fıstık gibi sert kabuklu yağlı tohumlar içerdikleri E vitamini sayesinde sadece kalp sağlığını korumakla kalmıyor, birçok kanser gelişiminin önlenmesine de yardımcı olabiliyor.

Çocukların ‘neden’ sorusuna yanıt veren altı kitap

Sabri Ülker Vakfı Yayınları, yeni yayınlanan ‘Neden?’ serisi ile çocukların merak ettiklerini bilimsel yanıtlarla açıklıyor.

Hepatite karşı kendimizi nasıl koruruz?

Her yıl dünya genelinde 1,45 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olan hepatitten korunmanın birçok yolu var.

Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenme önerileri

Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. H. Tanju Besler, et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda dengeli beslenmenin ve hareketli yaşamın önemine dikkat çekti. Kurban etinin, kesimden sonra en az 12-24 saat bekletilerek tüketilmesi gerektiğini belirten Prof. Besler, “Her zaman olduğu gibi bayramda da üç ana öğün yapın, etlerinizi kısık ateşte, yağ ilave etmeden ve uzun sürede pişirin” önerisinde bulundu.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -