19 C
Ankara
Cumartesi, Haziran 15, 2024

kalp hastalığı

Vejetaryen beslenme kanser ve kalp hastalığı risklerini azaltıyor

Vejetaryen beslenme kanser ve kalp hastalığı risklerini azaltıyor

Kalp hastalığı olanlar soğuklara dikkat!

Soğuk havalarda kalp atım sayısı artıyor, kan basıncı yükseliyor ve kalbe binen iş yükü artıyor. Bunun sonucu olarak kalp rahatsızlıkları artış gösteriyor.

Kalbine iyi bak

Dünyada her yıl 17,5 milyon insan kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybediyor. Türk Kalp Vakfı 19. Dünya Kalp Günü kapsamında “kalbine iyi bak” diyor.

Diyabetlileri kalp hastalığından koruyacak 6 önlem

Ciddi bir sağlık sorunu olmasının yanında, diyabetin varlığı kalp hastalığı gibi birçok kronik hastalık için tek başına bile risk oluşturuyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Güliz Erdem, diyabetli erişkinlerde, diyabet olmayanlara göre kalp hastalığından yaşam kaybı riskinin 2 ila 4 kat yükseldiğine dikkat çekiyor.

Gıdada 21. yüzyılın projeleri

Geçen haftaki yazımda, yer elması ve fındık cipsi ile ilgili iki habere yer vermiş, haberlerde satışa hazır ürün haline getirildiği belirtilen cipslerle ilgili çalışmaları takdirle karşılamış ancak niçin 1 milyar doları aşmış büyük bir piyasaya sürülemediğini sorgulamıştım.

D vitamini 200’den fazla geni etkiliyor

“Son araştırmalar, D vitamininin öneminin bugüne kadar bilinenden çok daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Bu vitaminin insandaki 200’den fazla geni etkilediği, bu genler arasında kanser ve bağışıklıkla ilgili hastalıklarla bağlantılı olanların da bulunduğu anlaşıldı.”
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img