21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

işlenmiş gıdalar

Gıda Güvenliği Kongresi Başlıyor…

Gıda Güvenliği Kongresi'nin 6.'sı 3 - 4 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Hotel Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Tuz tüketimimizi kontrol altında tutabilir miyiz?

Günlük olarak tüketmemiz gereken tuz miktarı ne olmalı, bu miktarı aşıyor muyuz ya da vücudumuz için gerekli olan miktardan daha mı az tuz alıyoruz? Bu gibi sorular hepimizin aklına geliyor, hepimiz kendimizce hesaplamalar yapıyoruz. Ya da asla bu konuya önem vermeyip hesapsızca tuz tüketiyoruz.

İşlenmiş gıdalar ne kadar güvenli?

Tüketilen gıdalarla ilgili bazı korkular televizyon, medya ve bazı bilimsel görüşler nedeniyle artıyor. Bu konularda bilgi eksikliği olduğu ancak tüketicilerin risksiz ürünlere yönelmek isteğinin giderek arttığı da ortada. ‘Bu ortamda işlenmiş ve ambalajlanmış gıdalar ne kadar güvenli?’ sorusu da tüketicilerin aklını kurcalıyor, ama cevabında takılıp kalıyorlar.

Avrupa Komisyonu’na menşe etiketlemesi baskısı

Avrupa Parlamentosu üyeleri tarafından yapılan yeni bir oylama et, süt ve süt ürünleri ile işlenmiş gıdalara zorunlu menşei etiketlemesi getirilmesi konusunda Avrupa Komisyonu’nun harekete geçmesi yönünde bir baskı oluşturuyor.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img