17.9 C
Ankara
Pazartesi, Haziran 5, 2023

hayvan varlığı

Hayvan varlığımızın anlık sayımını yapabileceğiz

Başlıktaki cümle, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye ait. Duyunca heyecanlandım, sevindim. 

Erdoğan’dan et ithalatı açıklaması: “Cari açığı düşünmeden ithal ederiz”

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, et fiyatları ve ithalatı konusunda açıklamalarda bulundu.

Pakdemirli: Dişi hayvanların kesimine müsaade etmeyeceğiz

Mevcut hayvan varlığının kurbanlık ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “gebe veya damızlık değeri olan dişi hayvanların kurban satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesilmesine müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı adaylarına et ve süt sektörü için 10 öneri

SETBİR Başkanı Tarık Tezel, Cumhurbaşkanı adaylarına seslendi: “Sütte ve kırmızı ette 10 görevi yerine getirin, 2023'te 10 hedefi yakalayalım.”

Türkiye’nin hayvan varlığı arttı

Büyükbaş hayvan sayısı 2017 yılında bir önceki yıla göre %13,2 artarak 16 milyon 105 bin baş, küçükbaş hayvan sayısı ise %7,2 artışla 44,3 milyon baş oldu. Toplam süt üretimi de %12 artışla 21 milyon tona dayandı.

SETBİR’den önemli uyarı: “Kurban Bayramı’nda dişi hayvan kesmeyin”

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel, hayvan varlığının devamını sağlamak açısından, vatandaşların Kurban Bayramı’nda dişi hayvan kesmekten kaçınmasını istedi.

Süt sektörü küçülüyor mu?

Bu sorumun sebebi, ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütünün, 2017'nin ilk dört ayında 2016'nın ilk dört ayına göre her ay düşüyor olması. İlk dört ayın ortalaması yüzde 4,4 ve böyle bir durumla ilk defa karşılaşılıyor.

Çelik: Hayvan varlığımızla ilgili sorun yok

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Kurban edilecek hayvan varlığıyla ilgili en ufak bir sıkıntının olmadığını ifade ediyorum. Fiyatları artırmayı gerektirecek hiçbir durum söz konusu değil. Aksi tüm değerlendirmeler spekülatif değerlendirmelerdir." dedi.

CHP’li Sarıbal: “Kırmızı et sorununu çözmenin temel yolu meralardır.”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 1980 yılında nüfusun 45 milyon, hayvan varlığının 80 milyon olduğunu, 2015'in sonunda yurt dışından gelenlerin de sayılmasıyla, 80 milyonun üzerinde nüfusa karşın, hayvan varlığının 56 milyonda kaldığını belirtti.

“Yeni nesil, koyun ve keçi eti tüketmiyor”

Mersin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan, yeni nesil toplumun koyun ve keçi eti tüketmediğini belirtti. Talep olmadığı için Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerdeki kasap ve marketlerde küçükbaş hayvan eti bulamadıklarından dert yanan Akdoğan, koyun keçi eti tüketiminin bir şekilde toplumdan uzaklaştırıldığını kaydetti.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img