Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, et fiyatları ve ithalatı konusunda açıklamalarda bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AK Parti Grup Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, tarıma verdikleri destek ödemelerini yıllık 1,9 milyar liradan 15 milyar liraya çıkardıklarını belirtti. “Böylece, genel bitkisel üretimi yıllık 98 milyon tondan 115 milyon tona yükseltmeyi başardık.” diyen Erdoğan, özellikle katma değeri yüksek ürünlerde bu artış oranının yüzde 40’ı bulduğunu ifade etti.

Büyükbaş hayvan varlığımızın 9,9 milyon adetten 16 milyon adedin üzerine, küçükbaş hayvan varlığımızın ise 32 milyon adetten 44 milyon adedin üzerine çıktığını kaydeden Erdoğan; et fiyatlarının yüksekliğini ‘refah artışı sebebiyle yaşanan talebe’ bağladı.

Kısa bir zaman sonra artık hayvan ithaline de ihtiyaç olmayacağını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bütün bunlara rağmen, halen ülkemizde et fiyatlarının yüksek seyretmesinin genel refah seviyemizin artması sebebiyle talepte yaşanan yükselişle ilgili olduğunu düşünüyorum. Ama şunu da söylüyorum, biz bu fiyatları bir defa şöyle rantabl seviyeye düşürmek için gerekirse cari açığı bile düşünmeden ithale gider ve piyasayı biz balans ederiz. Çünkü vatandaşımıza ucuz et, kıyma, kuşbaşı yedirmekte kararlıyız. Zaman zaman da bunu yapıyoruz. İnşallah bu meseleyi de yeni dönemde kalıcı bir şekilde çözeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz