3 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021

gıda fiyatları

Reuters: Gıda alışverişi Türkler için ağır bir yüke dönüştü

BBC Türkçe’nin haberine göre, Reuters haber ajansı, Türkiye ekonomisiyle ilgili kapsamlı bir analiz yayımladı. Analizde, "Türkiye'de gıda fiyatları o kadar arttı ki, bazı insanlar gelecek aylarda daha da artacak fiyatlardan kaçınmak için ellerindeki tüm parayı pirinç ve makarna stoklamaya yatırıyor" denildi.

Tohum Platformu’ndan kuraklık ve verim kaybı uyarısı

Kuraklığın tahıllarda yüzde 30 verim kaybına neden olabileceğine dikkat çeken Tohum Platformu, tarımsal üründe azalmanın ise gıda fiyatlarında artışa neden olacağı uyarısında bulundu.

En son ne zaman pastırma aldınız?

En son ne zaman pastırma aldınız?

Memur-Sen: Açlık sınırı 2.523,2 TL

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.523,2 TL, yoksulluk sınırı ise 7.353,2 TL olarak belirlendi.

COVID-19 Pandemi Etkisinde Gıda Fiyatları

Türkiye’de 2020 yılının on bir ayında; tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2019 Aralık ayına göre %13,19, 2019 Kasım ayına göre %14,03 artış göstermişken, gıda ve alkolsüz içecekler grubu 2019 Aralık ayına göre %17,64, 2019 Kasım ayına göre %21,08 artış göstermiştir.

Küresel gıda fiyatları yükselişte

Eylül ayı boyunca ortalama 97,9 puan olan FAO Küresel Gıda Fiyat Endeksi, Ağustos ayına göre yüzde 2,1 ve Eylül 2019'daki değerine göre ise yüzde 5 arttı.

Guido Barilla: “Barilla olarak palm yağı kullanımını sıfıra indirdik”

Firmaların insanlığın ve gezegenimizin geleceği için bazı zor kararlar vermesi, bu yönde aksiyonlar alması gerektiğini söyleyen Barilla Grup ve BCFN Yönetim Kurulu Başkanı Guido Barilla; “Örneğin Barilla olarak sürdürülebilir geleceğe katkı sağlama amacıyla palm yağı kullanımını sıfıra indirdik. Palm yağı, mali açıdan bakıldığında gıda üretiminde kullanılan yağlar arasında en uygun seçenek. Ancak çevrede, özellikle de ormanlarda pek çok hasara neden oluyor. Bu nedenle çevresel etkimizi azaltabilmek adına bu kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Haziran enflasyonu ve COVID-19 etkisinde gıda fiyatları

Tarım ürünleri ve gıda fiyatları üzerine çok sayıda faktör etki etmektedir. Toprak sahipliğinden-sermaye sahipliğine, ucuz gıda talebinden-organik ürün tercihine, açık pazar ürünü tercihinden-yüksek standart arayışına kadar pek çok faktör sektörün yönünü ve gelişimini belirlemektedir. Bütün bu faktörlere COVID-19 salgın etkisinin oluşturduğu pazar belirsizliği de eklenmiştir.

En önemli mal, gıdadır

Maalesef bugün, ekonomik krizde yakalandığımız koronavirüs sorununun, fiyatların ötesine geçerek gıda üretim ve dağıtım sorununa da sebep olacağı anlaşılıyor. Özellikle de virüsün ikinci dalgasına muhatap olmamız durumunda. Nitekim daha şimdiden, sosyal izolasyon ve lojistik aksamalar sebebiyle gıda kaybında artış olduğu haberleri yapılmaya başlandı bile. Ne yazık ki halkın önemli bir kısmının virüsten koruma ve korunmada dikkatsiz davranması, ikinci dalga tehdidinin hiç de uzak olmadığı anlamına geliyor.

17 ayın en düşük seviyesinde

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Mayıs ayında ortalama 162.5 puanla, bir önceki ayın yüzde 1,9 altında seyretti. Bu oran, gıda fiyatlarında Aralık 2018’den bu yana en düşük değerlere işaret ediyor.
- Advertisement -

Latest News

Bu ağrılar Koronavirüs habercisi olabilir!

Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarının Koronavirüsün öncü belirtisi olabileceğini belirten uzmanlar, bu ağrıların ihmal edilmemesi gerektiğini vurguluyor.
- Advertisement -