21.2 C
Ankara
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Ahmet Eşref Fakıbaba

Pakdemirli’den yeni dönemin sloganı: “Çiftçimizin yüzü gülsün, çocuklarımız ormanlarla büyüsün.”

Tarım ve Orman Bakanlığına getirilen Bekir Pakdemirli yeni dönemin sloganının “Çiftçimizin yüzü gülsün, çocuklarımız ormanlarla büyüsün.” olduğunu söyledi.

Fakıbaba’dan Bakanlık çalışanlarına teşekkür mesajı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, yayınladığı mesajla Bakanlık çalışanlarına teşekkür etti.

Dişi koyunların kesilmesine önlem

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kurban Bayramı öncesi bazı marketlerin dişi koyun kestireceğine ilişkin duyumlar edindiklerini ve bunu engellemek için gerekli önlemleri aldıklarını açıkladı.

Patates cumhuriyeti

Son patates hadisesiyle (Soğan da var aslında.) eleştirilecek davranışlara "devlet ciddiyetinden uzaklaşma da eklendi" ki bu defa o kadar özenli olmak gerekmiyor. Hani bu sayın devlet büyüklerimizin durup durup efelenerek söyledikleri bir söz vardır: "Biz muz cumhuriyeti değiliz." Elbette değiliz de sayenizde "patates cumhuriyeti" olmaya doğru gidiyoruz.

Mevsimlik tarım işçilerinin ilk yerleşkesi Polatlı’da açıldı; sırada Adana ve Şanlıurfa var

Türkiye’nin ilk mevsimlik tarım işçileri yerleşkesi Sarıoba, Ankara’nın Polatlı ilçesinde hizmete girdi. Mevsimlik tarım işçilerine 200 çadırla hizmet verecek olan pilot yerleşkede, çocuklara yönelik eğitim ve sosyal donatı alanları da bulunuyor. Bu yıl içerisinde Adana ve Şanlıurfa’ya da yerleşke açılması planlanıyor.

TMO, nohut alımına başlıyor

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2 Temmuz 2018 Pazartesi gününden itibaren nohut alımına başlayacağını duyuran Bakan Fakıbaba, 2018 yılı için nohut alım fiyatını da ton başına 3 bin 250 TL olarak belirlediklerini açıkladı.

685 göl ve gölete 5 milyon yavru balık bırakılacak

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde üretilen 5 milyon adet yavru Sazan balığı, başta Eber, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri olmak üzere 685 göl ve gölete bırakılacak.

Fakıbaba: “Yarım kiloluk kıyma 14,5 lira, yarım kiloluk kuşbaşı 15,5 lira.”

Bakan Fakıbaba, market zincirlerinde yarım kiloluk kıymanın 14,5, kuşbaşının ise 15,5 liraya satışının yapıldığını belirterek, "Emin olun pırıl pırıl etler. Gerçekten biz bunu 15 binin üzerinde noktalarda satışa sunmuşuz. Amaç hiçbir zaman esnaf ile rekabet etmek değil dar gelirli vatandaşlarımıza şu aziz günde yardım etmek" dedi.

Bayrama kadar 500 milyon TL’lik daha tarımsal destekleme ödemesi

Fakıbaba: “Ramazan Bayramına kadar da fark ödemeleri desteği, süt ve besi gibi hayvancılık destekleri ve diğer tarımsal desteklemeler kapsamında yaklaşık 500 milyon TL’lik bir ödeme daha yapmayı planlıyoruz.”

Kıyı balıkçılığına destekleme

Geleneksel balıkçılık yöntemleri ile avcılık yapan 10 metreden küçük boylardaki ruhsatlı balıkçı tekne sahiplerine, 2018 yılında 500 ila 1.000 lira arasında destekleme ödemesi yapılacak.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Elveda…

Yaşam İçin Gıda Haber Sitesinin Kurucusu, Genel Yayın Yönetmeni Sayın Metin Ertunç 20 Mayıs 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi...
- Advertisement -spot_img