Teknoloji devlerinin elektrikli otomobil pazarından pay kapma yarışı

0
825
Teknoloji devlerinin elektrikli otomobil pazarından pay kapma yarışı

İklim değişikliğinin olumsuz etkileri benzinli ve dizel araçlardan elektrikli otomobillere geçişi hızlandırdı. Küresel otomotiv markaları arasındaki elektrikli araç rekabeti gittikçe artarken Apple, Samsung, LG, Siemens gibi birçok teknoloji devi de piyasadan pay kapma yarışına girdi.

Küresel ısınma ve iklim felaketlerindeki artış, ulaşımda kullanılan fosil yakıtları tüm dünyanın hedef tahtasına oturttu. İngiltere başta olmak üzere bazı ülkeler, 2035 yılından sonra fosil yakıtla çalışan araçların satışını yasaklama kararı aldı.

Bu arada otomotiv sektörü de emisyon değeri yüksek dizel ve benzinli araç üretimlerinden hızla uzaklaşırken, elektrikli otomobil yatırımları tam anlamıyla rekor kırıyor. Enerji Time Editörü Murat Fırat; Apple, Samsung, LG, Siemens gibi birçok teknoloji devinin pay kapma yarışına girdiği elektrikli otomobil pazarındaki son gelişmeleri yazdı.

Apple’dan elektrikli otomobil hamlesi

Ünlü teknoloji devi Apple, otonom sürüş teknolojisi çalışmalarına hız verdi. Ayrıca şirket, 2024 yılında üzerinde çalıştığı batarya teknolojisiyle elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı.

Lg Electronics ile Magna International İşbirliği

LG Electronics ise, Kanadalı Magna International ile elektrikli araç parçaları üretmek için bir anlaşma imzalayacak. LG, çoğunluk hissesine sahip olurken, Magna da 453 milyon dolara şirketin yüzde 49 hissesini alacak. Kurulacak şirket ilk aşamada elektrikli sürüş sistemleri elektrikli motorlar ve akım dönüştürücüler üretecek.

Siemens ile Porsche sentetik e-yakıt üretecek

Alman teknoloji devi Siemens de, yakıt teknolojine yatırım yapıyor. Sentetik e-yakıt üretmek için Porsche ile el sıkışan şirket, dünyanın ilk entegre, ticari ve endüstriyel ölçekli tesisini Şili’de kuracak. hayata geçirilecek “Haru Oni” projesi kapsamında, e-yakıt üretilecek. Proje kapsamında, rüzgar enerjisinden faydalanılacak ve iklime duyarlı yakıt üretilecek.

Çinli Huawei yeni bir otomobil markası yaratacak

Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden olan Huawei de, sıfırdan bir elektrikli otomobil markası oluşturmak üzere kolları sıvadı. Huawei, yeni markayı oluştururken lityum pil üreticisi  Contemporary Amperex Technology (CATL) ve Çin’in milli otomobil devi Changan Automobile ile işbirliği yapıyor. Şirketten yapılan açıklamada, “5 yıl içerisinde 23 elektrikli ürün ve 105 modelin piyasaya sürüleceği” belirtildi.

Panasonic, Toyota ile işbirliği yapıyor

Bir başka teknoloji devi Panasonic de Japonya’nın önde gelen otomotiv devi Toyota ile hibrit otomobillere özel lityum iyon batarya üretimi için harekete geçti. Panasonic, bir açıklama yaparak 2022 yılında pazara sürülecek bataryaların Japonya’da üretileceğine dikkat çekti. Açıklamada ayrıca, “Küresel elektrikli araç pazarının ilerleyen yıllarda hızlı bir şekilde büyümesi bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

Sony otomobil değil, otomobillere teknoloji üretecek

Bir diğer Japon teknoloji devi Sony de, CES 2020 fuarında tanıttığı elektrikli otomobiliyle herkesi şaşırtmıştı. Ancak Sony’nin şimdilik otomobil üreticisi olma gibi bir hedefi bulunmuyor. Şirket,  tanıtımını yaptığı “Vision-S” isimli konsept otomobil ile elektrikli otomobillere yönelik geliştirdiği güncel teknolojileri sergilemeyi hedefledi.

Samsung üretim için otomobil şirketi satın aldı

Güney Kore’nin teknolojideki en güçlü temsilcilerinden Samsung da, elektrikli otomobil piyasasına bir satın alma gerçekleştirerek hızlı giriş yaptı. Çinli elektrikli araba üreticisi BYD’yi satın alan Samsung, bunun için 450 milyon doları gözden çıkardı.

Kaynak: www.enerjitime.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here